Harry Potter a prekliate dieťa (J.K.Rowlingová)

napísala Sabina Parimuchová

A už je to tu. Posledná časť Harryho Pottera. Príbeh odohrávajúci sa po devätnástich rokoch nás opäť zavedie do sveta čarov a kúziel.

Akonáhle Harryho mladší syn začne študovať na Rokforte, medzi ním a Harrym vzniknú nezhody. Albus žije v Harryho tieni a nepáči sa mu to. Rozhodne sa to zmeniť a z otcovho tieňa vystúpiť. Netuší však, že jeho činy môžu mať katastrofálne následky.

Ginny: Bolí ťa jazva?

Harry: Nie. Nie. To nič. Zhasni ten prútik a poďme spať.

Ginny: Harry. Kedy ťa jazva bolela naposledy?

Harry sa otočí k Ginny a všetko má napísané na tvári: Pred dvadsiatimi dvoma rokmi.

Čo si myslím ja?

Knihu som odkladala tak dlho, ako sa dalo. Bála som sa po nej siahnuť a prečítať skutočne poslednú časť o milovanom Harrym. To prázdno, ktoré ma zasiahlo vždy po skončení predošlých častí, prišlo znova.

Kniha nie je písaná klasickým štýlom ako predošlé, keďže ide o dramatický scenár. Opisy a myšlienky postáv mi chýbali, ale po niekoľkých stránkach som si zvykla a nechala sa strhnúť dejom. Človek, ktorý pred tým prečítal všetkých sedem častí, nemá problém domyslieť si tóny či výrazy postáv, pretože ich veľmi dobre pozná.

Harry ako otec je síce o niečo vyspelejší, zrelší a zodpovednejší, ale inak sa nezmenil. Je rovnako odvážny a pre dobro sveta, svojich priateľov a blízkych by obetoval čokoľvek. Sila, ktorú skrýva, je skutočne nezlomná a hneď viete, že nech sa ocitne v akomkoľvek maléri, všetko nakoniec vyrieši.

Ron a Hermiona si šťastne nažívajú v manželskom zväzku. Obaja sa skvele dopĺňajú a je na nich radostný pohľad. Ron rokmi nestratil svoj humor a Hermiona – tá je jednoducho stále Hermionou. Ani sami však netušia, ako málo by stačilo k tomu, aby nikdy neboli spolu.

Nevyspytateľný osud zvedie tiež dohromady dvoch nepriateľov, Draca a Harryho. Zažívajú spoločné dobrodružstvo a začne sa medzi vytvárať akési vetché puto. Pri spomienke na to, ako Draco v siedmej časti zlomil Harrymu nos, je ich novonadobudnuté spojenie prinajmenšom zvláštne. Samozrejme, v dobrom slova zmysle. Bez vplyvu svojej rodiny sa z Draca totiž stal dobrý otec a správny chlap.

Príbeh sa odohráva v prítomnosti, pričom obsahuje aj nostalgické návraty do minulosti, ktoré čitateľovi vtisnú do očí slzy. Testuje nielen Harryho a skupinku jeho priateľov, ale aj odvahu jeho syna, ktorý mu je v konečnom dôsledku viac podobný, ako si sám myslí.

Harry je v závere nútený urobiť jedno z najťažších rozhodnutí svojho života a ako inak, rozhodne sa správne a opäť uprednostní dobro sveta pred svojím vlastným šťastím.

Albus (Harrymu): Mohol by si niečo urobiť – zastaviť ho. Ale neurobíš to.

Draco: V tom je to hrdinstvo.

Ginny chytí Harryho za ruku.

Za mňa plný počet bodov. Kniha splnila moje očakávania. Objavili sa tam skoro všetky vytúžené postavy a ja som si ich nezabudla patrične vychutnať. Jediné, čo ma mrzí je to, že je znova koniec.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac