Skrýš (Johan Theorin)

napísala Sabina Parimuchová

Jan Hauger už dlhé roky pracuje ako učiteľ v rôznych materských škôlkach. Keď sa uvoľní miesto v Mýtine, Jan sa okamžite chopí príležitosti a vyberie sa na pohovor.

Mýtina však nie je úplne obyčajná škôlka. Susedí totiž s psychiatrickou klinikou prezývanou Svätá Psycho. Medzi pacientov Kliniky svätej Patrície patria aj páchatelia násilných trestných činov, ktorí môžu byť za istých okolností nebezpeční. Poniektorí z nich sú práve rodičmi detí z Mýtiny.

Celý zmysel škôlky spočíva v tom, že deťom je umožnené s rodičmi udržiavať kontakt. Keď sa Jan v škôlke zamestná, jednou z jeho úloh je odprevádzať deti podzemným tunelom, ktorý spája Mýtinu a Svätú Psycho, na pravidelné stretnutia k ich matkám či otcom.

Detičky svojho nového učiteľa zbožňujú a on si s nimi rozumie lepšie ako s mnohými dospelými. Pôsobí ako slušný a zásadový muž, ale ani on nie je bez tajomstva. V svojom minulom zamestnaní na prechádzke lesom totiž stratil jedno dieťa…

Čo si myslím ja?

Od samého začiatku Jan pôsobí zvláštnym dojmom. Samotársky typ, ktorého motívy sú zahalené rúškom tajomstva a čitateľovi ostáva len hádať, prečo sa rozhodol zamestnať v Mýtine.

Postupne sa však jeho postava odkrýva a čitateľ sa dozvedá, prečo prišiel do škôlky pracovať, aké bolo jeho detstvo a čo sa stalo s chlapcom, ktorého kedysi stratil.

V prvej časti knihy som si myslela, že do blázinca patrí aj on. Neskôr som však začala chápať, že Janov príbeh je omnoho hlbší a jeho rozhodnutia viac premyslené, ako sa zdajú.

Jan je zamilovaný muž, ktorý by pre lásku urobil čokoľvek. Nemá zábrany takmer v ničom. Osud aj spojenectvá, ktoré nadobúda mu hrajú do karát a on bez problémov prekonáva prekážky. Teda aspoň z počiatku.

Keď v závere pochopí, aké mali jeho činy následky, je už neskoro. Aj napriek tomu sa však pokúša situáciu zachrániť…

Kniha je písaná pútavo a svižne. Niektoré pasáže sú však zbytočne zdĺhavé. Hlavne tie, v ktorých sa Jan môže odpoveď dozvedieť okamžite, stačí sa len opýtať. Tento nedostatok však vyvažuje napínavá a mrazivá atmosféra, pri ktorej si knihu jednoznačne vychutnáte.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac