Neinstatne krásna: Ženské príbehy o boji s poruchou príjmu potravy (Nikoleta Vujisić)

napísala Sabina Parimuchová

Sú všade okolo nás. Ženy, ktoré o sebe pochybujú, ovplyvnené tieňom obáv, spoločnosťou a vlastnými predstavami o dokonalosti. Ženy trpiace poruchou príjmu potravy. Možno ste o tom čosi počuli. Veď slová ako anorexia a bulímia nie sú neznáme. Avšak, iba málokto si uvedomuje ich vážnosť. Aj preto sa Nika rozhodla vo svojej knihe na tento problém upozorniť. Rozpovedať svetu príbehy trinástich žien, ktoré si prešli tŕnistou cestou do pekla a späť.

Sny, ktoré sa neplnia

Všetci hľadáme šťastie, máme sny a ciele, o ktorých fantazírujeme a predstavujeme si, že sú na dosah našich prstov. No čo ak sa nám sen nikdy nesplní? Ako sa s niečím podobným vyrovnáme?

Autorka knihu Neinstatne krásna začína vlastným unikátnym príbehom. Opisuje v nej život ženy, ktorá trpí poruchou stravovania. Svoj život.

Nikin príbeh je o pádoch, zlyhaniach, pochopení a zmŕtvychvstaní. Je smutný, chvíľami človeku až zviera srdce, no to nie je vec, ktorú som si z neho odniesla. Nie. Pochopila som, že je o sile jednej obyčajnej ženy. O tom, že nech sa ocitneme v akejkoľvek životnej situácii, vždy existuje východisko. Vždy sa môžeme zachrániť.

Všetci o sebe občas pochybujeme. Spoločnosť nás tak vychovala. Chceme byť dokonalé, krásne, múdre, úspešné. A niekedy sa z našich túžob stáva posadnutosť. A to sa stalo autorke, hrdinke prvej poviedky. Hazardovala s tým najcennejším, vlastným životom. Nejde o žiadnu poviedku so šťastným koncom. Pretože zo závislosti a poruchy príjmu potravy sa človek nikdy úplne nevylieči. Príbeh hovorí o odvahe mladej ženy, ktorá sa dokázala popasovať s neúspechom aj vlastnou chorobou, postaviť sa opäť na nohy a nájsť svoj zmysel života.

Keď sa sny splnia

Mnohokrát je za poruchou príjmu potravy práve túžba stať sa modelkou. Dievčatá už v útlom veku sledujú Miss, obdivujú plagáty s modelkami a túžia byť ako ony. Stať na pódiu či vo svetle reflektorov a usmievať sa na celý svet. Ako to ale naozaj je? Žeby bol svet modelingu iba pozlátkom, v ktorom sa ukrýva len temnota?

Nine, ďalšej z trinástich dievčat, sa tento sen splnil. Stala sa úspešnou modelkou. Cestovala po svete. Aby si totiž udržala svoju váhu, vzdala sa jednej z najzákladnejších ľudských potrieb – jedenia. Kastingy a nekonečná práca ju dohnali až k liečbe, ktorú úspešne zvládla. No každé rozhodnutie má svoje následky.

“Mám 30 rokov, stále nemám menštruáciu a ani vážny vzťah. Ten posledný skončil práve po tom, ako sa môj priateľ dozvedel, že nemôžem mať deti a možno ich nikdy nebudem môcť mať. Dnes si síce môžem povedať, že som bola modelka a splnila som si sen. No stálo mi to zato?”

Kniha nie je určená iba ľuďom, ktorí si podobným problémom prešli. Je určená nám všetkým. Dievčatá z knihy totiž nie sú jediné, ktoré táto zákerná choroba zhodila z nôh. Nie. Na svete, ba dokonca aj medzi nami, je podobných žien viac. A my si ich práve vďaka knihe Neinstatne krásna môžeme všimnúť a podať im pomocnú ruku. No a možno, iba možno, niekomu zachránime život.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac