Je to aj môj život (Jodi Picoult)

napísala Sabina Parimuchová

Kate diagnostikovali akýsi atypický druh leukémie, keď mala dva roky. Pre oboch rodičov je jej choroba obrovským úderom. Potrebujú darcu. Ich starší syn Jesse sa s Kate nezhoduje, a tak sa rozhodnú pre ďalšie dieťa, ktoré si prakticky vypestujú v skúmavke tak, aby bolo dokonalým darcom.

Anna je mladšou sestrou Kate. Už ako malé bábätko jej darovala pupočníkovú krv. Neskôr po mnohých odberoch prišla na rad aj kostná dreň. Staršej sestre po mnohých liečebných procedúrach zlyháva oblička a rodičia chcú, aby jej ju Anna darovala.

Trinásťročná Anna však má iné plány. Navštívi právnika a na rodičoch podáva žalobu

large

. Rozhodla sa totiž osamostatniť v lekárskych záležitostiach…

Ako to vidím ja?

Príbeh Anny je skutočne veľmi dojímavý. Je neuveriteľne inteligentná, bystrá a kvôli všetkému, čo sa v ich rodine deje, aj vyspelá. Už ako malé dieťa je nútená neustále brať na s

voju sestru ohľad. Nemôže navštevovať tábory ako iné deti, pretože stav Kate sa môže kedykoľvek zhoršiť a ona musí byť po ruke.

 Hoci svoju sestru miluje, o svoju obličku prísť nechce, pretože má pocit, že celá nočná mora aj tak nikdy neskončí.

Obaja rodičia reagujú pobúrene. Sara nedokáže pochopiť, ako môže byť Anna tak sebecká. Neustále tvrdí, že obe dcéry miluje rovnako. Ja som z nej však ten pocit nemala. Áno, rozumela som jej, veď ktorá matka by nechcela zachrániť svoje dieťa? Na druhej strane, Anna aj starší syn Jesse boli kvôli chorej Kate vždy odstavení na druhú koľaj. Jej správanie mi pripadalo nespravodlivé. Na plný úväzok matka Kate sa o chudáka Jesseho, ktorý na seba neustále púta pozornosť rôznymi výstrelkami, nezaujíma a Annu vníma viac ako objekt, nie vlastnú dcéru.

Brian, otec rodiny, sa zmieta medzi oboma stranami a netuší, ku ktorej z nich by sa mal prikloniť. Annu má veľmi rád a je k nej omnoho miernejší ako Sara.

Príbeh má niekoľkých rozprávačov. V jednotlivých kapitolách sa strieda Anna a jej rodina, právnik a žena, ktorú poveril sudca, aby zistila, aký majú medzi sebou jednotliví rodinní príslušníci vzťah.

Dejová linka je veľmi silná a všetky postavy sú skutočne zaujímavé. Rozptyľovali ma však neustále návraty do minulosti, ktoré sa nečakane objavili uprostred kapitoly a celý príbeh viac spomaľovali ako posúvali. Ani napriek tomu som knihu neodložila. Koniec je nečakaný a prekvapivý a každému čitateľovi jednoznačne vyrazí dych. Celým dielom sa nesie tichá otázka o morálke. Je to, že sa Anna postavila proti svojej rodine amorálne? Alebo je amorálna jej matka, ktorá ju žiada, aby obetovala tak veľa?

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac