Strieborný záliv (Jojo Moyesová)

napísala Sabina Parimuchová

Liza so svojou dcérkou Hannah žije v Striebornom zálive u svojej tety Kathleen, známej lovkyne žralokov, už niekoľko rokov. Život ju skúšal dosť na to, aby jej v ňom ostali len dve radosti, dcéra a veľryby, ktoré cez záliv migrujú.

Tento pokojný austrálsky kútik sveta jej poskytol útočisko pred svetom a bremenom minulosti. Šťastná síce nikdy nebude, ale aspoň je všetko v poriadku. Teda, až do chvíle, kým do jej života nevpadne cudzinec s britským prízvukom a neprebudí v nej dávno zabudnuté pocity…

Mike Dormer prichádza do Strieborného zálivu s jasným úmyslom. Chystá sa v ňom postaviť nový hotelový komplex, ktorý ovplyvní životy všetkých. Obchodníkov, vlastníkov hotelov aj ich morských priateľov.

Problém je, že ľudia žijúci v Striebornom zálive sú úplne iní ako jeho známi v Londýne a neženú sa za úspechom a peniazmi, ktoré výstavba sľubuje. Získať ich súhlas nebude tak jednoduché, ako si spočiatku myslí.

Čo si myslím ja?

Kniha je písaná z pohľadov viacerých postáv. Ich príbehy sa prelínajú a dopĺňajú. Môžeme vidieť do hlavy jedenásť ročnej Hannah, ktorá je citlivá a na svoj vek vyspelá a rozumná.

Ďalšou postavou je sedemdesiatšesť ročná Kathleen. Tá sa za mlada preslávila tým, že chytila žraloka. Kathleen je inteligentná, plná energie, vedie hotel a vytrvalo odoláva svojmu dlhoročnému nápadníkovi zo susedstva. Liza aj Hannah sú jej jedinou rodinou a ich prítomnosť ju napĺňa šťastím.

Liza si od všetkých drží odstup a pripustí k sebe len tetu a dcéru. V živote už totiž stratila priveľa, a preto sa snaží byť čo najopatrnejšia. V niektorých pasážach je skutočne rozčuľujúca a brzdí celý príbeh. Musím sa priznať, že spočiatku sa mi zdala vrcholne nesympatická. Keď sa však rúško tajomstva, ktorým je zahalená, začne kvôli Mikovi odkrývať, čitateľ jej všetko odpustí a začne s ňou súcitiť.

Mike zas spočiatku pôsobí ako nudný a prehnane ambiciózny chlapík ženúci sa len za peniazmi. Má skvelú prácu, nádhernú snúbenicu a pred sebou niekoľko miliónový kontrakt. Austrália a ľudia zo Strieborného zálivu naňho však zapôsobia. Ich životy ho prekvapia a nútia ho prehodnotiť svoje doposiaľ pevné presvedčenia a hodnoty.

Jediné, čo by sa knihe dalo vytknúť bol trochu pomalší rozbeh príbehu. Opisy vodnej fauny sa mi zdali zdĺhavé a miestami zbytočné, avšak po niekoľkých chvíľach som sa do deja začítala a nedostatky prestala vnímať.

Na záver by som dodala, že spisovateľka vo svojom diele opäť nesklamala. Zakomponovala doň lásku medzi mužom a ženou, lásku k deťom a k prírode. Príbeh nesie hlbokú myšlienku a donúti čitateľa zamyslieť sa nad tým, čo je v živote skutočne dôležité.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac