List na rozlúčku – krok k novému začiatku

napísala Simona Porubská

Život je o rozhodnutiach. Občas musíme uzavrieť starú etapu a s čistým štítom sa vybrať vpred, k novému začiatku. Aj keď sme už spravili prvý krok, cítime neistotu. Je to prirodzené, každá zmena prináša zmiešané pocity. Je jedno, či ide o sťahovanie, zmenu práce, ukončenie vzťahu s partnerom alebo kamarátom/kamarátkou. V takejto chvíli pomôže list na rozlúčku, aj keď to možno vyznie banálne.

Zmeny sú prirodzenou súčasťou nášho života. Sú nevyhnutné k tomu, aby sme sa posúvali v každej oblasti. Ako deti sa rozhodujeme o tom, s kým sa budeme kamarátiť, aké jedlo nám bude alebo nebude chutiť. Postupne sa začíname rozhodovať sami. Vyberáme si oblečenie a svojich rovesníkov v škole.

Po osemnástke alebo skončení strednej sa stávame viac a viac samostatnými. Štúdium na výške a prvé brigády nám umožnia byť menej závislými, hlavne od rodičov. Zrazu pred nami stoja vážnejšie situácie. Premýšľame nad tým, čím sa budeme živiť, s kým budeme zdieľať život a akými ľuďmi sa obklopíme.

Zmena je energia

S dozrievaním a spoznávaním sa, zisťujeme, čo nám vyhovuje, čo nás obohacuje, ale aj naopak, čo nás vyčerpáva, či brzdí.

Je úplne jedno, či na nás negatívne vplýva partner, osoby v okolí alebo práca, či dokonca mesto, v ktorom žijeme. Niektoré životné etapy musíme ukončiť, aby sme dali priestor novým možnostiam pred nami. A preto, že sme radi vo svojej komfortnej zóne, býva toto rozhodovanie zdĺhavé, bolestivé a vyčerpávajúce.

Keď už vieme, čo je pre nás najlepšie..

Vo chvíli, keď sa presvedčíme o tom, akou cestou sa vydáme, máme to „najťažšie“ za sebou. A verme či nie, po čase nás rozhodnutie naplní. Novou chuťou, energiou alebo pohľadom na svet.

Ak v nás zotrvávajú prirodzené pochybnosti, neignorujme ich. Možno nás niečo ťaží, možno nás sužujú nezodpovedané otázky a možno si vytvárame nedokončené konce.

Čo nám môže pomôcť?

List na rozlúčku ako odpoveď

Jednoduchý list. Rozlúčkový list láske. List na rozlúčku so starým mestom alebo miestom, z ktorého sa sťahujeme. Goodbye list starej práci či akejkoľvek zmene v našom živote.

Možno to vyznie smiešne..

No spísanie vlastných myšlienok na papier, nám pomôže upratať neporiadok v mysli, srdci a aj v duši.

Čo napísať do listu na rozlúčku?

Sama som ich napísala niekoľko. Nemyslím si, že existuje nejaká univerzálna forma. No vždy je fajn, zhrnúť si všetko dobré, čo nám situácia z minulosti alebo osoba, s ktorou sa lúčime, dala. Spomeňme si, v čom nás obohatila a ako nás zmenila.

Vypíš sa zo všetkých krívd, bolestí a slov. Aspoň sa viac stotožníš s dôvodmi, ktoré ťa priviedli k rozhodnutiu niečo ukončiť.

Takisto nezabudni poďakovať. Prečo? Ak by sa minulosť nestala, dnes by si nebol/nebola TU.

Svoje listy na rozlúčku si môžeš schovať. Alebo ich spáliť, či roztrhať na kusy a vyhodiť. Každopádne ti vďaka nim odľahne..

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac