5 najlepších historicko-romantických sérií

napísala Sabina Parimuchová

Je to už niekoľko rokov, čo som spomínané trilógie a ságy čítala, avšak v pamäti mi ostali dodnes. Mnohé z nich stále radím medzi svoje najobľúbenejšie knihy vôbec a jedného dňa sa k nim určite chystám vrátiť.

Krásna Catherine (Julliete Benzoni)

Rozsiahla sedemzväzková sága mi vzala dych a zhltla som ju za niekoľko dní. Ústredná postava je krásna a odvážna. Príbeh Catherine Legoixovej sa odohráva na pozadí skutočných francúzskych dejín, vojny Anglicka a Francúzska. Už ako trinásťročná sa Catherine stáva svedkom smrti Michela de Montsalvy, čo zmení jej život navždy. Hneď, ako spoznáva jeho brata, rytiera Arnauda, zamiluje sa.

Problémy však ako inak, na seba nenechávajú dlho čakať, Arnaud začne svoju milovanú podozrievať zo smrti ybrata, čo ju vženie do náručia iného. Kým si k sebe obaja opäť nájdu cestu, musia prekonať mnoho útrap a ciest.

Angelika (Anne Golon, Serge Golon)

Každý oslnivú Angeliku de Peyrac pozná z filmových prevedení. Po knihe som siahla čírou náhodou a327_640x480_q95 očarila ma omnoho viac, ako som čakala. Dej sa odohráva v 17. storočí vo Francúzsku, kde sa Angelika, dievča z obyčajnej rodiny, vydá za grófa Joffreyho de Peyraca, ktorý je znetvorený. Aj napriek tomu sa doňho zamiluje. Pár prežíva lásku, až kým Joffreyho neobvinia z čarodejníctva a Angelika ostane sama napospas osudu.

Zbavená majetku aj titulu sa Angelika opäť prebojuje na vrchol, na samotný kráľovský dvor. Dobrodružstvá, ktoré prežije, z nej urobia jedinečnú, silnú a nebojácnu ženu.

Knihy po 6. časti (Angelika a jej láska) strácajú na kvalite a neoplatí sa v nich už pokračovať. V Kanade, kde sa príbeh ďalej odohráva, vystupuje príliš veľa postáv, v ktorých som sa nonstop strácala. Dlhé, nudné opisy, pomalý dej. Akoby to napísal niekto úplne iný.

Odviate vetrom (Margaret Mitchell)

Tentokrát sa ocitáme v 19. storočí, v Amerike, kde občianske nepokoje vyústia vo vojnu Severu proti Juhu, Únie a Konfederácie. Na pozadí historických udalostí sledujeme, ako postupne Juh upadá a južanská šľachta stráca s hrdosťou svoje postavenie. Mnohí šľachtici sú však až príliš neprispôsobiví, nedokážu sa zmieriť s porážkou a prežodviate vetromiť v novom svete. Teda až na Scarlett a Rhetta.

Scarlett je silná, sebavedomá a neuveriteľne sebecká. A presne tieto vlastnosti ju držia pri živote. Je hroznou matkou, pokryteckou osobou, ale jej húževnatosť jednoducho musíte milovať. Alebo aspoň obdivovať.

Rhett  je bohatý chlap, má hroznú reputáciu a nie je ani trochu džentlmen. Pozná Scarlettinu skutočnú tvár a to z neho robí jej dokonalú polovičku.

Nanešťastie, Margaret Mitchellová, ktorá Odviate vetrom stvorila, tragicky umrela. Pokračovania sa chopila Alexandra Ripleyová. Tá napísala knihu Scarlett, kde obe postavy opäť priviedla k životu. Bezchybne naviazala na predošlé diela, a hoci na jej pokračovanie existuje mnoho kontroverzných názorov, podľa mňa príbeh ukončila so všetkým, čo k tomu patrí.

Ďalším voľným pokračovaním je kniha Rhett Butler od Donalda MacCaiga. Tú však rozhodne neodporúčam, bola pre mňa obrovským sklamaním. Rhett sa tam vyskytoval len chvíľami a neboli v nej spomenuté ani tie najlepšie momenty medzi ním a Scarlett.

Jednorožec a … (Valerie Alma-Marie)

alma marie

Camille sa dozvedá, že je vnučkou samotného kráľa a hrozí jej nebezpečenstvo. Jej ochrancom sa stáva dôstojník Phillippe D´Ambremont, do ktorého sa Savojská princezná postupne zamiluje. Ako inak číhajú na ňu rôzne nástrahy, čaká ju veľa cestovania a dobrodružstva.

Hoci ide o skvelý román, do slovenčiny bolo z francúzštiny preložených len prvých 6 častí. Zvyšné dve teda, bohužiaľ, nie sú k dispozícii.

Večná Ambra (Kathleen Winsor)

Príbeh 17. storočia o obyčajnom dievčati, ktoré sa prebojuje po spoločenskom rebríčku na vrchol a stane sa milenkou kráľa Karola II. Ambra nepatrí medzi najsympatickejšie hrdinky, dej je ale veľmi zaujímavý, plynulý, plný politiky, intríg, nájdeme v ňom aj vojnu medzi Anglickom a Holandskom, Londýnsky požiar či morovú epidémiu.

Kniha síce nedosahuje až takú kvalitu ako predošlé zmienené, ale fanúšikom historických romancí sa určite bude páčiť.

Aké historicko-romantické knihy sa páčili vám a odporučili by ste ich ďalej? Podeľte sa o svoj názor.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac