Sebaúcta a sebaláska ti pomôžu nadviazať zdravé vzťahy

napísala Simona Porubská

Dôvod, prečo zotrvávame v toxických vzťahov, tkvie v nás. Nemáme totiž dostatok sebaúcty, o vlastnej hodnote žiadne poňatie a so slovom sebaláska sme sa stretli tak akurát na Instagrame. Pracovať so vzťahom, ktorý máme sami so sebou, je náročné. Neraz pri tom spochybníme nespochybiteľné, zapotíme sa, poplačeme si, oľutujeme tisíc vecí, ktoré už nezmeníme. Ide o beh na dlhú trať, boj s neunaviteľnými vnútornými démonmi. Čo sa ale zmení na našich vzťahoch, keď sa skutočne milujeme?

Sebaláska je často skloňované slovo, ktoré sa momentálne omieľa kade-tade. Jej sila je ale naozaj nezameniteľná. Môžeš ju nazývať aj inak: vnútorný vzťah, samilovanie, vlastná integrita, zdravé sebavedomie… hlavne tak, aby ti nešlo na nervy.

Čo znamená, keď sa naozaj milujem

Mať sa naozaj rada za mňa neznamená, že mám 160 kíl, budem sa otŕčať a nosiť minisukne, len preto, že teraz sú kuul len ľudia, ktorí sa naozaj prijali. 

Sebaláska je spleťou všetkého v nás – sebapoznania, sebareflexie, sebakritiky, sebaintegrity, sebaúcty, sebavedomia. Nejde o žiadny egotrip. Ide spoznávanie, otvorenosť a odvahu nahliadnuť do nových zákutí vlastnej mysle a duše. Je to o tom, že keď mám 160 kíl, budem sa mať síce rada, ale viem, že to pre moje telo nie je zdravé. Preto sa posnažím s tým niečo spraviť. Takisto je to o trpezlivosti, o tom, že keď mám zlú pleť, vyskúšam všetko, až kým nenájdem to, čo zaberie…

Začala som trocha povrchne, fyzicky… Ale to, čo sme počúvali odmala, naozaj platí. Ak sa nemáme rady samé, ako nás môže milovať niekto iný? Nemusí ísť len o lásku, rovnaké pravidlo platí pri spokojnosti, šťastí a ďalšie životných sférach.

Nesebaláska a toxické vzťahy

Nedostatok sebalásky a sebaúcty sa najviac odzrkadľuje v partnerských vzťahoch, a to najmä, ak sa stretnú dvaja so sebou nevyrovnaní ľudia. Čerpám z vlastných skúseností, a po čase už viem, že moje utrpenie nebola chyba toho druhého. 

Spravila som si to sama. 

Dovolila som si zotrvávať v niečom, čo ma bolelo. Opustila som sa, pretože som zabudla, ako dôležité je počúvať svoj hlas, intuíciu, seba. Tí vyššie spomenutí démoni vo mne boli silnejší len preto, že som im to umožnila.

Keď sa zacyklíme v nezdravom, naozaj nie je ľahké odísť. Nemáme sa radi, nevieme, aká je naša hodnota, strácame zdravý úsudok, zabúdame, kto vlastne sme a to, čo chceme je od nás na míle vzdialené.

Človek, ktorý sa nemá naozaj rád, nepozná svoju hodnotu. Nevie, že veci, ktoré sa mu dejú, si zrejme nezaslúži… Pretože nemá sebaúctu a chýba mu sebavedomie. Cíti sa zdeptane, vyčerpane, možno až zničene. No aj tak si nedovolí odísť.

Spraviť rozhodnutie, vykročiť vpred opačnou nohou než je zvyknutý, je ťažké. Ale stojí to za to…

Čo dokáže zmeniť dostatok sebaúcty

Ľudia, ktorí majú zdravý vzťah so sebou samým, vedia, že si zaslúžia lásku. Nepochybujú o tom a ak budú dostatočne aktívni, láska zaklope aj na ich dvere. 

Myslím si, že hlavne my, ženy, ak dostatočne poznáme svoju hodnotu, nelipneme na strachu, či sa mu vlastne páčime. Sme prítomné a užívame si to, čo sa práve teraz deje. Prílišné obavy a pochybnosti sme nechali kdesi v úzadí.

A ak to aj náhodou s tým chlapom z 5. poschodia nevyjde, nepochybuj o sebe. Možno ste jednoducho neboli kompatibilní a nie je v tvojich silách ovplyvniť to. Nemusí ísť o nič osobné. Presne toto si povieš vo chvíli, keď sa budeš mať rada.

Dôvera v seba, vo vlastné rozhodnutia a hranice

Sebaúcta znamená aj pevne stanovené hranice. Keď sa nemáme skutočne radi a ľudia nám ubližujú, začneme svoje hranice posúvať. Niekedy ich dokonca úplne zotrieme, ja som to trebárs spravila. A potom je už takmer nemožné usúdiť, či je to, čo robíme ešte vôbec ľudské.

Každý, kto má svoje hranice, vie, že jeho potreby a emócie sú na prvom mieste, samozrejme v zdravej miere (zoznam priorít sa trocha zmení, ak sme vo vzťahu, alebo keď budeme mať deti). Sme za ne zodpovední a konáme v ich súlade, nenesieme vinu za správanie iných. Zdravé hranice znamenajú aj vlastný život – priateľov, koníčky, čas strávený osamote.

S dostatočnou mierou sebaúcty sa nikdy neopustíš, len preto, aby si sa “zapáčila” niekomu inému. Ak niekto bude chcieť, čo ti je proti srsti, alebo s čím si v morálnom rozpore, jednoducho odídeš. Nedovolíš si stratiť sa.

Sebadôvera nie je iba o tom, že veríme v svoje schopnosti. Dôverujeme aj svojim rozhodnutiam a konáme v súlade so svojím autentickým ja. Nemáme potrebu sa ustavične spochybňovať, pretože máme vlastný úsudok.

Sebaúcta a zdravé vzťahy so sebou aj s ostatnými

Odkedy si budujem svoj intrapersonálny vzťah, zmenilo sa v mojom živote veľa vecí. Mám zo seba o 180 stupňov lepšie pocity, než som mala pred pár mesiacmi. A to je podľa mňa len začiatok. Pristupujem inak k sebe, k svojmu životu a času, ktorý mám, k rodine a priateľom, k svojim minulým či budúcim vzťahom… 

Tým, že som sa začala vnímať inak, vnímam odlišne aj svet okolo seba. Viem, čo chcem, čo som ochotná dať a čo si na oplátku zaslúžim. Viem, že budem mať silu odísť, ak nebude iná možnosť.

Čo sa týka partnerských vzťahov, dostatkom sebaúcty a poznaním vlastnej sebahodnoty, sa naučíme niekoľko vecí…

1. Vieš, že si zodpovedná za svoje rozhodnutia

Ľudia s dostatkom sebalásky sa neboja prijať zodpovednosť za svoje činy a emócie. Za nešťastie, krivdu alebo nespokojnosť neobviňujú svojich partnerov, rovnako ako zo seba nerobia obete.

2. Neostaneš v zlom vzťahu, nebojíš sa samoty

Ak poznáš svoju hodnotu, vieš, že neostaneš vo vzťahu, v ktorom ťa partner nerešpektuje a neoceňuje. Nebojíš sa odísť, nakoľko vieš, čo si zaslúžiš a vieš, že radšej budeš sama, ako by si znova mala byť v toxickom vzťahu.

3. Nepotrebuješ ubezpečenie od ostatných

Ako žena so sebaúctou a zdravým sebavedomím nepotrebuješ ustavične potvrdenie od partnera, že ťa miluje. Jednoducho to vieš, preto na svojho partnera netlačíš. 

4. Vyberáš a rozhoduješ sa múdro

Na tvojom rebríčku si zrejme na prvom mieste ty. Tvoje potreby. Preto, ak sa dostaneš do spoločnosti emociálne nezdravého jedinca, odídeš. Pri výbere svojho partnera nepoužívaš len srdce, ale aj hlavu. Predtým než do toho pojdeš naplno, “otestuješ” vašu kompatibilitu.

Zdravé sebavedomie si priťahuje zdravé sebavedomie. A tento zákon príťažlivosť medzi nami jednoducho platí. Všetko, čo stačí je žiť vedome. S ohľadom na seba a ostatných.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac