Čo mi dáva čas o samote?

napísala Simona Porubská

Niektorí z nás sú samotári, iní zasa milujú spoločnosť ľudí, ktorá ich doslova dobíja energiou. Celý svoj život som si myslela, že nedokážem byť sama. Až kým ma nezačali ľudia vyčerpávať. Jednoducho som si chvíle, ktoré trávim sama so sebou, obľúbila. Čo mi čas o samote dáva?

Viac si uvedomujem seba

Vďaka tichému rozjímaniu nad sebou, som začala omnoho viac premýšľať o tom, kto vlastne som. Viac sa vnímam a pracujem na sebauvedomení. 

Verím, že si postupne odpoviem na otázky ako:

  • Kam smeruje môj život?
  • Na kom a na čom mi najviac záleží?
  • Čo si odnášam zo svojej minulosti?
  • Aké je moje posolstvo?
  • Držím sa niečoho, čo mi kradne energiu?
  • V čom vynikám a v čom sa určite potrebujem zlepšiť?

Na tieto otázky nenájdeme odpoveď hneď. Nenájdeme ich ani v rozhovore s najlepšou kamarátkou alebo partnerom. Odpovede si vyžadujú čas a pokoj, ktorý si musíme dopriať my sami.

Odkedy sa učím definovať svoje silné a slabé stránky, lepšie si stanovujem ciele. Nepodceňujem a nepreceňujem sa. To, čo chcem v živote dosiahnuť si vlastným sebapoznaním „šijem na mieru“.

Som nezávislá a slobodná

Po určitom čase osamote som si uvedomila, že nie som závislá na súhlase iných. Čo tým chcem povedať?

Už nehľadám odpovede u iných ľudí. Sama sa snažím identifikovať to, čo robím dobre a v čom zlyhávam. Budujem si vlastné hranice, vďaka ktorým stále viac rozumiem tomu, čo je pre mňa dobré a čomu sa naopak musím vyhýbať. Takisto sa učím rešpektovať hranice druhých.

A verte… Je to pre mňa skutočne náročné, nakoľko moje osobné hranice mali veľmi chabé základy.

Čas je vzácny pre nás všetkých

Vlastnú spoločnosť oceňujem stále viac a viac. Tým pádom si uvedomujem aj hodnotu a vyčerpateľnosť času, ktorý mám a mrhám ním. Či už s ľuďmi, ktorí ma nedoceňujú alebo iba tak prokrastinovaním.

Kvalita nad kvantitou vzťahov

V živote sú to práve dobré vzťahy, na čom záleží. Udržiavajú nás v psychickej pohode. Pomáhajú nám lepšie zvládať zdravotné ťažkosti, ale aj životné udalosti. A to som teda čítala už v miliarde článkov, že šťastní ľudia s kvalitnými medziľudskými vzťahmi žijú dlhšie…

Čas o samote ma naučil rozoznať vzťahy, priateľstvá a ľudí, ktorí „za to stoja“. Namiesto toho, aby som udržiavala kontakty všade, mám pár blízkych priateľov, s ktorými si vzájomne venujeme čas a energiu. 

Hlboké väzby, skutočné vzťahy sú predsa najviac.

Stále sa učím načúvať a menej hovoriť!

Už sa mi nechce bľabotať toľko o sebe. Naopak, chcem počúvať. Učím sa načúvať bez toho, aby som súdila. Snažím sa nahliadať na problémy očami toho druhého. 

Umenie načúvať takisto skvalitňuje vzťahy a vytvára silné putá.

Spoznať sa nie je jednoduché

Zmapovať svoju osobnosť si vyžaduje určitú dávku odvahy. Musíme čeliť vlastným strachom, postaviť sa nedostatkom, resp. slabostiam, ktoré máme a na to potrebujeme vnútornú silu.

Vlastným problémom sa učíme čeliť sami, namiesto toho, aby sme si na pomoc hneď volali blízkych.

Takisto sa nechávame strach bokom. Získame chuť a energiu skúšať nové športy, ísť sami do kina alebo na prechádzku. Či dokonca sami vycestujeme.

Rešpektujem chyby – moje i tvoje

Čas osamote znamená byť v prítomnosť niekoho nedokonalého – nás samých. Dostatok priestoru je to, čo potrebujeme, aby sme prišli na vlastné chyby a uvedomili si, že nikto nie je dokonalý.

A práve nedokonalosť robí každú osobu jedinečnou!

Všetci máme dobré a zle sety vlastností, zvyky či spôsoby. Človek, ktorý sa nebojí byť sám, pozná svoje chyby, vie, že ich majú všetci a nebojí sa ich prijať.

Ak rád/rada trávíš čas osamote, si silná a odvážna osoba. Máš kapacitu a schopnost vytvárať a udržiavať hlboké, zmysluplné a hlavne dlhodobé vzťahy s ostatnými. Si si plne vedomý/vedomá seba a nebudeš žiť svoj život podľa niekoho iného, pretože tvoj život patrí len tebe, si slobodný/á a máš vysokú dávku nezávislosti…

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac