Láska vs. túžba: Ako skĺbiť príťažlivosť s hlbokým citom?

napísala Simona Porubská

Vybav si moment, v ktorom si sa naposledy cítila bezpečne, pohodlne, patrične… Aký to bol pocit? Čo prežívala tvoja fyzická stránka? A teraz sa zamysli nad tým, kedy si naposledy vystúpila zo svojej komfortnej zóny. Zažila dobrodružstvo, spoznala nových ľudí, vydala sa na nové miesto, splnila si malý alebo veľký sen. Aký to bol pocit? A čo si v tej chvíli prežívala? Aj u teba bojuje láska vs. túžba a je to úplne prirodzené.

Každá ľudská bytosť – muž, žena, dieťa má potrebu cítiť sa bezpečne, stabilne, chránene, určitým spôsobom aj závisle. Túžime predvídať a niekam patriť.

Ale… 

Rovnako silný chtíč máme aj pre dobrodružstvo, tajomstvá a záhady. Chceme riskovať, objavovať, spoznávať. 

Prevláda v nás láska vs. túžba?

Od začiatku nášho života vyjednávame sami so sebou. Hľadáme rovinu medzi týmito dvoma protipólmi – chceme prepojiť našu potrebu po spojení a autonómii, hlad po tom byť s niekým, ale mať vlastnú slobodu, mať v živote lásku, ale neprestať túžiť a nenechať sa ochudobniť o vášeň.

K jednej z týchto dvoch možností máme o čosi bližšie. Ovplyvnilo nás detstvo, prostredie, v ktorom sme vyrástli. No, náš vnútorný súboj po prirodzených ľudských potrebách neutícha. Naše pocity a to k čomu sa prikláňame, nie sú statické. Meníme sa my, menia sa naše hodnoty, mení sa prostredie, v ktorom žijeme. A to všetko má na nás vplyv. 

Intimita, sexualita a monogamia vtedy a dnes

Rovnako ako svet a ľudia sa menia aj pojmy spojené s romantickými vzťahmi… 

Čo pre teba znamená intima? 

Nejde len o zdieľanie životov či domácnosti. Ide o zdieľanie našich najhlbších obáv, pocitov. O zdieľanie inšpirácie, ale aj úzkosti. O zdieľanie snov, fantázií, no tiež trápnych momentov zo života. 

Jeden druhému otvárame dvere nielen do nášho života, do našej mysle a duše, preto aby nás partner utvrdil, konfrontoval, prípadne nám podal záchrannú ruku počas existenciálnej krízy, ktorú prežívame každých pár rokov.

Hľadáme emocionálny pilier. A každý z nás ho občas potrebuje.

Čo pre teba znamená sexualita?

Hlavnou rolou sexuality v minulosti nebolo uspokojenie. A už vôbec nie uspokojenie žien. Ľudia spolu spávali, aby splnili svoju reproduktívnu funkciu, aby im s obydlím a obrábaním polí mal kto pomáhať. 

Dnes je sexualita nielen vecou uspokojenia, ale aj vecou spojenia. S telom druhého človeka, no aj so sebou samým. Spávame s tými, ktorých chceme, a ktorí chcú nás. Hľadáme to, čo nám vyhovuje a skúšame nové…

Romantické vzťahy dneška sú dynamické 

A rovnako sa zmenilo aj poňatie monogamie. Dnes sme monogamní s jednou osobou na určitý čas… Aj to nie vždy a všetci.

Svet sa mení a napreduje. A keď sa pozrieme na to, ako vnímame lásku, túžbu, intimitu, sexualitu a monogamiu dnes, vidíme, že vzťahy nie sú stabilné. Menia sa dobou, od kultúry ku kultúre, vierou a náboženstvom, voľnosťou a strieraním hraníc lásky.

Túžiť znamená chcieť

Môžeš chcieť to, čo už máš? Prečo túžbu poháňa zakázané? A čo cítiš, keď po niekom túžiš?

Túžba je princíp, ktorý nás ovplyvňuje pri rozhodnutiach o vzťahoch, rodine, kariére, intímnom živote… Počas života chceme písať vlastné príbehy, chceme byť autormi kompletného celku aj kapitol, o ktorých sami rozhodneme, kedy skončia. Vtedy začíname písať nové. 

Chcieť alebo túžiť znamená udržať sa v určitej vzdialenosti. Mať medzi sebou most, ktorým môžeme navštevovať druhú stranu.

Láska znamená mať

Keď niekoho milujeme, chceme ho dokonale poznať. Chceme prekonať pomyselný most a diaľavu. Snažíme sa minimalizovať hrozby, ktoré by nás mohli akokoľvek zasiahnuť. Vytvárame si hlboké puto.

Musíme však prijať fakt, že človek vedľa nás nám nikdy nebude patriť. Každý z nás je slobodný a voľný, môžeme kedykoľvek odísť. 

Aj na príťažlivosti a vášni musíme pracovať

V mnohých vzťahoch často vyhasne plameň. A povedzme si na rovinu, nakoniec zmizne aj iskra. Keď človeka vidíme denne-denno, vytráca sa z nás tajomstvo, dobrodružstvo a stávame sa jednoducho poznanými – tým si odopierame našu základnú potrebu. Túžbu najviac prenasleduje rutina, lenivosť, zvyky a sťažovanie. A poháňa zvedavosť.

Túžba nie je len o slobode, možnostiach a voľbách. Keď robíme, čo sa môže, je to fajn. Ale keď šľapnete tam, kam by som nemali, často cítime, že konečne robíme niečo vzrušujúce, sme za hranicami. Naša spoločnosť v nás zakorenila myšlienku, že porušovať pravidlá je sexy…

Čo nás najviac priťahuje k partnerom:

  1. na našich polovičkách nás priťahuje, ak žiaria, majú svoj flow, robia aktivitu, ktorá ich napĺňa
  2. túžba je spojená aj s absenciou – nie preto, že by sme partnera nemohli mať, ale ak ho nemáme pred sebou, zapájame svoju predstavivosť
  3. keď vidíme ako náš partner pôsobí na ostatných – je vtipný, sebavedomý, atraktívny a vieme, že existuje aj mimo nás 
  4. spoločný smiech, dobrodružstvo, objavovanie

Samozrejme každý má to svoje. Niekoho priťahuje, ak sa druhý venuje umeniu, iného keď spolu cestujú, ďalšieho keď sú skutočne prítomní alebo keď ukazujú svoje pravé ja.

Kto je dnes ten pravý, keď máme toľko možností?

Ten pravý je dnes ten, ktorý ťa prinúti prestať premýšľať nad tým, koľko ďalších možností máš okolo seba. Je výnimočný natoľko, že myšlienka, či si ho už našla, alebo nie, neexistuje. Láska nie je len slovo, láska je sloveso. Všetci žijeme s neistotou. A možno namiesto toho, aby sme neustále hľadali “toho pravého/pravú”, staňme sa tou pravou/pravým my. 

Pokiaľ ide o lásku, túžba, fantázia a zvedavosť sú dôležité prísady.

Dnes máme viac možnosti než kedykoľvek predtým, ale chýbajú nám istoty. Okrem lásky, chceme od partnera ekonomickú stabilitu, oporu, sociálny status, deti. Chceme v ňom mať najlepšieho kamaráta, niekoho, kto nám dodá sebavedomie a vášnivého milenca. Ako nám ale toto všetko môže dať jedna osoba? Možno má byť náš partner zdrojom alebo mostom k tomu, aby sme niektoré z týchto svojich potrieb uspokojili inde, napríklad sami, a tak ich prinášali spätne do vzťahu a spoločne vyvažovali.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac