Rozchod, ktorý bolí tak inak

napísala Dominika Surovčíková

Poznáš to. Zoznámite sa v škole. V práci. Na koncerte. Prehodíte spolu pár nesmelých slov a zistíte, že máte veľa spoločného. Začnete spolu tráviť stále viac a viac času. Z týždňa je mesiac. Skúšobná doba. Semester. A zrazu zistíte, že ste našli osobu, s ktorou si rozumiete úplne najviac a vie o vás všetko, a to do posledného detailu. 

Reč však nie je o vzťahoch. Teda, nie o tých romantických. Tento článok venujem všetkým mojim najlepším priateľkám a priateľom, s ktorými si teraz už nemáme čo povedať.

Keď skončí dlhodobý romantický vzťah, má to spravidla nejaký vážnejší dôvod

Nevera. Žiarlivosť. Večne rozhádzané ponožky. Rozdielny hudobný vkus. 

Väčšina z nás má v sebe množstvo emócií. Smútok, úzkosť, možno strach. Je to taký ten silný, veľmi intenzívny pocit, ktorý dokáže zmierniť jedine čas. V tomto období veľa športujeme, venujeme sa svojim hobby a trávime čas s priateľmi alebo rodinou. Veľa sa rozprávame. Riešime to. Až to nakoniec uzavrieme. 

Rozchod medzi najlepšími kamarátmi prebieha troška inak

Väčšinou nemá žiadny rázny dôvod – dvaja ľudia sa jednoducho rozhodnú vydať iným smerom, začnú mať iné záujmy, odcudzia sa. A práve to, že nevieme jasne definovať dôvod konca priateľstva spôsobuje, že sa to s nami ťahá dlhšie. Nedá sa to uzavrieť len tak, lebo prakticky ani nevieme, čo sa stalo. Bolesť preto síce nie je taká intenzívna, no môže sa nás v kútiku duše držať celé roky. 

Strata dobrého priateľa či priateľky bolí. A je to úplne normálne. V závere si však treba uvedomiť, že je prirodzené to, že sa ľudia menia. Vyvíjame sa, dospievame. Naše hobby, ciele a priority sa budujú a rozvíjajú. Preto sa môže veľmi rýchlo stať, že ten človek, s ktorým sme mali pred piatimi rokmi spoločné naozaj všetko, si na svojej ceste vyberie úplne inú trasu. 

Nech je to teda akokoľvek bolestivé, je to vo svojej podstate aj krásne. Dáva nám to jasne najavo, že sa vo svojom živote niekde posúvame a nestojíme na mieste. Neľutujme preto spoločne strávené chvíle, no ani sa nesnažme umelo udržiavať priateľstvá, ktoré už nie sú také ako predtým. Prijmime túto zmenu s úsmevom. 

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac