Toxický vzťah ťa zničí: Osloboď sa

napísala Sabina Parimuchová

Niekedy sa vzťah, ktorý prestane fungovať, stane jedovatým. Po malých či väčších dávkach priotravuje náš život. Ako po troškách podávaný arzenik. Čo je ale paradox, ľudia sa tohto vzťahu kŕčovito držia, hoci tušia, že konajú nezmyselne. Bojujú zaň do posledného dychu, alebo sa tvária, že zaň bojujú do posledného dychu. Možno je na vine strach zo samoty, možno strach zo zlyhania, možno všetky strachy dohromady. Nech to je akokoľvek, výsledok je rovnaký… Ocitáme sa v toxickom vzťahu.

Keď spadneš do vzťahu, ktorý ťa pohltí

Nie vždy dokážeme myslieť racionálne a uzemniť svoje emócie. Ženská aj mužská duša, ktorá sa prepadne do osídel túžby a pseudolásky, prestáva vnímať jasne. Svet mení farby aj rozmer. Ani objekt našej lásky nemá zreteľné obrysy. Ešte je toho veľa, čo o ňom nevieme. Nech sa ale deje čokoľvek, my zvyčajne vytrvalo ignorujeme všetky znamenia a nasledujeme svoje srdce…

Ako vnímajú toxický vzťah ľudia

“Ide o vzťah, v ktorom strácaš seba. Stávaš sa najhoršou verziou seba a nedokážeš sa identifikovať.”

“Čím horšie veci sa ti dejú v toxickom vzťahu, tým viac sa ho snažíš zachrániť.”

“Ja za tým vidím nedôveru, vyvolávanie pocitov viny a obmedzovanie. Jeden druhému sa napríklad vyhráža rozchodom. Akoby fráza “no tak sa prosto rozídeme” bola úplne v poriadku.”

“Človek v toxickom vzťahu mení svoje správanie a názory, pretože by jeho skutočná povaha nebola tolerovaná.”

“Toxický vzťah je plný očakávaní. Obaja partneri od vzťahu očakávajú iba benefity. Ak sa očakávania jedného alebo druhého nenaplnia, vina padne na partnera. Dostávame sa v podstate do toxického kruhu – očakávanie, nenaplnenie, frustrácia.”

“Toxický vzťah ti berie energiu namiesto toho, aby ti ju dodával.”

“Pre mňa toxický vzťah znamená podceňovanie seba samej. Svoje myšlienky, hodnoty, názory. Dlhodobo.”

Toxický vzťah je vzťah mnohých tvárí. Fakt. Je to vzťah toľkých problémov, až sa ich počet približuje možnostiam, ktoré na nás podľa väčšiny filmov čakajú v Amerike. 

Toxický vzťah je plný konfliktov. Tých s partnerom aj vnútorných. Máme v ňom rovno dvoch protivníkov – seba aj svoju drahú polovičku. Spoznáme ho aj podľa pretrvávajúcej bolesti, ktorú si s partnerom navzájom spôsobujeme. Tá sa môže striedať s dávkami šťastia. Čím je ale šťastie, ktoré pociťujeme, intenzívnejšie, tým hlbšie sa po ďalšom konflikte prepadneme.

Toxický vzťah je nebezpečný. Hlavne, ak sa z neho nevymaníme zavčasu. Môže nám totiž reálne ublížiť. Zanechá v nás trpkú pachuť a naoko neviditeľné, nie vždy vyliečiteľné rany..

Všetci naokolo vidia, že ste v toxickom vzťahu

Ak teda nie ste majstrami v predstieraní. Každý blízky človek, ktorý sa vám odváži dať úprimnú radu, povie, aby ste si okamžite pobalili tašky a pobrali sa kadeľahšie. Vy prikyvujete, pretože nemôžete nesúhlasiť. Je vám úplne jasné, že ste sa ocitli na čiernočiernom mieste, kde ktosi vypálil všetky žiarovky. No namiesto toho, aby ste urobili prvý krok a vymanili sa zo života, zo vzťahu, ktorý by ste si nikdy dobrovoľne nevybrali, si znova ľahnete do rovnakej postele… Tak ako včera.

Rady sa rozdávajú ľahko

Koľko perfektných rád ste rozdali? Ja stovky. Vážne. Pretože dať skvelú radu je vlastne celkom jednoduché. Sme v tom priebojníci. Akonáhle sa ale podobnou radou máme riadiť my sami.. 

No, povedzme, že to je už úplne iný príbeh. Čo je vlastne samozrejmé. O zmenách a rozhodnutiach sa vždy ľahko hovorí. Ale premeniť slová na skutočnosť je v mnohých situáciách nad naše sily. A to je jeden z dôvodov, prečo z nefunkčného vzťahu neodídeme. 

Naši známi krútia hlavami. Hovoria o nás, že sme hlúpi, že sme sa zbláznili, že máme na VIAC. A my s nimi vlastne v hĺbke srdca súhlasíme, no sme príliš slabí na to, aby sme s tým niečo urobili.

Častokrát sami vieme, že sme v toxickom vzťahu

Nie vždy potrebujeme niekoho iného, aby nám povedal, že sa v našom živote niečo posralo. Mnohokrát to tak nejak tušíme sami. Prezradí nám to tichý hlások. Môžeme ho nazvať dušou, šiestym zmyslom, podvedomím, intuíciou. Je to úplne jedno – výsledok je rovnaký. Hlas nám dáva varovné signály. Niekedy musíme pozorne nastražiť uši a stíšiť hlasitosť okolitého sveta, aby sme mu porozumeli. Hlas nás ale nikdy neopúšťa.

Hlas sa môže akokoľvek snažiť, konečná voľba je aj tak naša. My sami sa musíme rozhodnúť, či ho počúvneme, alebo ubijeme “racionálnymi” dôvodmi. Vlastnou neúprimnosťou, falošnou nádejou a ilúziami, ktorými si prikrášľujeme realitu. Pretože pravda je zvyčajne viac priamočiara, ako si myslíme, to len naša myseľ všetko komplikuje.

Aj ja som sa v toxickom vzťahu ocitla 

Už keď sme sa s mojím ex spoznali, vedela som, že my dvaja spolu nedávame zmysel. Naše hodnoty si hlboko rozporovali. Ja som si ale naivne myslela, že to ukočírujem a nezáväzný vzťah bez problémov zvládnem. Už ani sama neviem, prečo sme sa odrazu zaviazali a začali hrať na pár. Asi sme si chceli dať šancu. 

Nekonala som nevedomky,  a hoci vzájomná vášeň zohrala svoju rolu, nemôžem ju viniť. Nebolo by fér, keby som sa zbavila zodpovednosti. Pretože nech som v tom momente cítila čokoľvek, môj úsudok bol celkom jasný a konala som racionálne.

Celý vzťah som bola rozpoltená. Nikdy nie úplne šťastná. Svedomie mi to dávalo vyžrať. Smialo sa mi do tváre, trestalo ma, kládlo mi zákerné a úprimné otázky. Vzťah, v ktorom som sa ocitla, bol v rozpore s mojím morálnym presvedčením. Cítila som sa falošne a hrozne. Všetka práca, ktorú som venovala svojmu osobnému a emočnému rastu, akoby vyšla navnivoč. Prežívala som hlboký vnútorný konflikt, ktorý by vyriešil iba rozchod..

Pocity ma ale neodradili a rozchod sa nekonal. Pohodlnosť, zlé vnútorné rozpoloženie, ťažké obdobie a strach zo samoty na pomyselnej váhe prevážili moje morálne presvedčenie, hodnoty a bolesť. Na konci každého dňa mi bolo iba horšie. Pretože on a ja sme boli pre seba toxickí. A náš vzťah bol jeden veľký kolotoč konfliktov, hádok, nenaplnených túžob a neporozumení. 

Trvalo to skoro rok, kým som nabrala odvahu a spravila za touto životnou etapou hrubú čiaru. Konečne ma do tváre udrelo poznanie a uvedomila som si, že život osamote nie je tak zlý. Že na svete sú omnoho horšie veci – napríklad taký toxický vzťah. Alebo morálny rozkol.

Žiaden toxický vzťah nie je rovnaký. No všetky majú jednu podobnosť –  v mnohých smeroch z nás robia horšiu verziu samých seba. A presne tak to byť nesmie. Partner alebo partnerka by v nás mali vyvolávať dobré vlastnosti a dostať na povrch dobrého človeka, ktorý sa v nás ukrýva. A ak to tak nie je, ak nie sme lepšími ľuďmi s človekom, ktorého milujeme, niečo nie je v poriadku.

Z každého vzťahu môžeme odísť. Stačí v sebe nájsť silu spraviť rozhodnutie a dovoliť zmene, aby na chvíľu ovládla náš život. Zariskovať. Prekonať strach. Vybrať si neistú budúcnosť. Čo nie je jednoduché. Ani trochu. Ale to tie správne veci predsa nikdy nebývajú, no nie?

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac