Sebareflexia: V čom spočíva jej zmysel?

napísala Simona Porubská

Počas životných “zlyhaní” som často hľadala dôvod v druhých ľuďoch či v konkrétnych okolnostiach. Začala som si však uvedomovať, že chyby, vďaka ktorým sa učím, vychádzajú zo mňa. Sú odrazom toho, čo v aktuálnej situácii prežívam alebo cítim. Prestala som viniť okolie a uvedomila si, že zodpovednosť nesiem len ja sama. Ako môžeme zlepšiť svoju sebareflexiu? A čo vďaka nej získame?

Čo nám prináša sebareflexia?

Ľudia s vycibrenou schopnosťou sebareflexie dokážu v prvom rade analyzovať seba samých. Vedia, čo poháňa ich myšlienky a aké miesto zaujímajú v živote. Rovnako poznajú svoje ambície a potreby. Sú si vedomí svojich chýb, rozoznávajú strach, no takisto si veria v tom, v čom vnikajú.

Dostatočná sebareflexia a znalosť vnútra nás dokáže motivovať a posúvať.

Medzi synonymum sebareflexie patrí aj:

  • spoznávať sa
  • hodnotiť vlastné skutky
  • uvažovať nad sebou samým
  • zrkadliť vlastnú osoby
  • obracať sa k sebe

Krok k nájdeniu seba

Tu začnem trocha o sebe. Dlho som sa bála tráviť čas sama a stále som sa odvolávala na to, že som jednoducho spoločenský tvor, ktorý potrebuje spoločnosť. A tak som častokrát trávila svoj čas s niekým, kto mi nedával to, čo mi vedia dať ozajstní priatelia.

Vyhradila som si teda čas len pre seba. Občas pri seriály, inokedy pri knihe, potom zasa s hudbou a niekedy len tak. Zistila som, že sa začínam viac vnímať a spoznávať. Dokázala som si odpovedať na otázky, v ktorých som si predtým nebola istá:

  • Aké sú moje nedostatky, ktoré môžem opraviť?
  • Mám pracovný/finančný cieľ?
  • Túžim vo svojom živote po niečom duchovnom?
  • V čom vynikám a aké sú moje plusy?
  • Čo rada robím a pri čom trpím?

A samozrejme mnoho ďalších. Tieto otázky sa na prvý pohľad zdajú jednoduché a zrejmé. No nie vždy na nich dokážeme odpovedať s istotou. Určite nám pomôžu k tomu, aby sme sa lepšie spoznali a analyzovali svoje slabé a silné stránky. Odhalíme medzery a priestor na zmenu, ktorá nás vždy posúva vpred.

Pri analýze seba samých a pracovaní na sebe sa postupne dostaneme k stále zložitejším otázkam, a tým pádom aj k hlbším odpovediam a dokonalejšiemu sebapoznaniu.

Výsledky sebareflexie

Zmysel sebareflexie spočíva v poskladaní si jasného obrázka o sebe. Náš obraz nepozostáva z jednej časti, tvoria ho malé kúsky, ktoré do seba postupom času zapadnú.  

Prestaneme sa báť svojich tajomstiev a slabostí. Náš potenciál a túžby nám budú jasne známe a dokonca získame pomyselný (alebo kľudne aj hmotný) zoznam vlastností, na ktorých môžeme pracovať.

Kriticky sa ohodnotiť je síce náročné, no keď sa nám to podari, osobnostne sa posúvame. Svojmu okoliu občas nechtiac krivdíme a dôvodom tejto krivdy je zvyčajne nedostatok sebareflexie.

Neznalosť seba samého vplýva aj na naše okolie.

Nepretržitou prácou na sebe dostávame každý deň príležitosť na to, aby sme sa stali lepším človekom. Tieto zmeny sa postupom času pozitívne odrazia aj na vzťahoch, ktoré máme s ľuďmi vôkol nás. Stačí si len všímať, pozorovať a analyzovať.

Akým synonym nazývate sebareflexiu vy?

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac