Ktoré návyky stoja za to a ako zmeniť nesprávne zvyky?

napísala Simona Porubská

Opakované scenáre. Podobné problémy. Vracajúce sa zlyhania – vo vzťahu, v práci, s kamoškou, v sebarealizácii. Ako to, že sa vždy zaseknem v rovnakom bode? Zrejme za to môžu zaužívané vzorce mojich reakcií, správania sa a následných činov. 

„Nikto učený z neba nespadol.“ Storočné prirovnanie, ktoré proste platí. To, kde sa momentálne nachádzame určujú naše zvyky, a samozrejme aj nastavenie. Výsledkom všetkých doterajších akcií sme len my sami a priviedli sme sa až sem.

Všetci máme zaužívané návyky. Dobré aj zlé. A každý z nás vie, koľko energie, času a úsilia stojí niečo zmeniť. A aj keď zmena nastane, neznamená to, že všetko bude fungovať, tak ako sme si predstavovali. Veď viete, život…

Každý má (zlo)zvyky..

U seba samej by som ich hneď narátala niekoľko. Možno by mi nestačili ani prsty na všetkých končatinách. 

Ako svoj najväčší problém vnímam prirýchlu stratu motivácie takmer v každej životnej oblasti, do ktorej sa pustím. Vzplaniem a vzápätí chladnem. Chyby tiež opakujem v mojich vzťahoch – partnerských, ale aj priateľských. 

Aké sú tvoje zlozvyky? Zamysli sa na chvíľku.

Čo je pre mňa dobrý návyk?

Aby som svoje negatívne zvyky začala odstraňovať, musím ich najprv nejak rozpoznať. A to teda trvalo riadne dlho.

Čoho sa môžem zbaviť, aby môj život nabral iný smer?

Nebudem teraz hovoriť o rannej studenej sprche alebo vstávaní o 6:30. Jednoducho to, čo robí väčšina ľudí, nám nemusí vyhovovať. Je to úplne prirodzené. (Vždy keď vstávam takto skoro, som nepríjemná na ľudí a od 14:00 zaspávam. Deň si omnoho viac vychutnám, ak si pospím o hodinu, dve dlhšie.)

Nerobme, čo okolie tvrdí, že “sa robiť má”. Skúsme zhodnotiť vplyv návykov na kvalitu našich životov. Skúsme nájsť tie, ktoré sa podieľajú na negativite, nepríjemných pocitoch, prázdnote alebo na akejkoľvek vyčerpávajúcej emócii.

Začiatok ako vždy na začiatku

Každý z nás sa snaží byť tou najlepšou verziou seba (aj keď možnože nie vždy). Mnohé vzorce sú vryté až príliš hlboko. Začnime teda postupne. Zamerajme sa na jednu vec, rozkúskujme ju na menšie krôčiky a skúsme ju zmeniť. 

Buď uspejeme, alebo zlyháme. Každopádne urobíme krok vpred.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac