Achillova päta

napísala Dominika Gajdošová

Nedávno som ležala na záhrade, letné slnko po dlhej zime konečne zohrievalo moje telo a ja som sa rozhodla využiť túto šancu a nachytať trochu bronzu. Vystavila som svoju od prírody porcelánovú pokožku a a dovolila slnku poštekliť ma horúcimi lúčmi. Vychutnávala som si pocit, ako mi teplo prúdilo celým telom a radostne som vytŕčala svoju tvár k oblohe. 

,,Počuj a to ty si ešte nevidela slnko?“ ozval sa sused od vedľa. S otázkou v očiach som na neho zagánila, akože čo tým myslí. 

,,Veď máš nohy biele ako cmar!“ skonštatoval a pokračoval ďalej v strihaní kríčkov. 

Cítila som, ako sa mi v tele vzbúrila žlč. Nie preto, že by som svoju pokožku v odtieni Snehulienky nemala rada. Nie preto, že by sa ma jeho poznámka dotkla. Dôvod bol prostý – nechápala som, ako si niekto môže dovoliť len tak začať komentovať vzhľad druhého. Bez štipky rešpektu či chochmesu.

Uvedomila som si tiež, ako často to ľudia robia. Poukazujú na niečo na tom druhom a neuvedomujú si, že ich to môže zraniť a že to vôbec nie je slušné.

Verte mi, čokoľvek chcete na tele, vzhľade, pleti druhého človeka komentovať, vďaka zrkadlu, ktoré má doma, o tom už s veľkou pravdepodobnosťou vie. Nepotrebuje, aby mu to niekto pripomínal.

A vôbec, aký má zmysel len tak hlúpo komentovať niekoho vzhľad? Aby ste mu oznámili, že má bledú pleť, pehy, vyrážku na čele či obrovské strie na stehnách? Táto vaša jediná poznámka, hoci nemusí byť myslená zle či uštipačne, môže vyvolať sériu nepríjemných myšlienok, pretože ste možno presne trafili jeho Achillovu pätu. 

Všeobecne platí pravidlo – nekomentuj vzhľad druhého, pokiaľ to nie je niečo, čo dokáže okamžite zmeniť. Špinka na nose, padnutá mihalnica, divne vytŕčajúci vlas… To všetko sú veci, ktoré behom minútky upravíte a budete dokonca vďačný, že vás dotyčný nenechá chodiť po svete so zašpinenou košeľou od kávy či rozstrapatenými vlasmi. 

Nemyslím si však, že by niekto poďakoval za to, že ho upozorníte na farbu jeho pleti, počet vyrážok na čele, či na to, aké veľké má stehná, zadok, prsia… Nechať si tieto nevhodné poznámky pre seba je to najlepšie, čo môžete spraviť.

Nikdy totiž neviete, koľko bolesti môžu spôsobiť.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac