Poprvé (Joy Fieldingová)

napísala Sabina Parimuchová


Mattie a Jake sú manželia už skoro šestnásť rokov. Spád ich vzťahu bol veľmi rýchly a manželstvo neplánované. Keď sa totiž Mattie dozvedela o svojom tehotenstve, nemali na výber.

Hoci spolu žijú v jednej domácnosti, ich spoločne strávený čas je minimálny. Jake, uznávaný a slávny právnik, neustále pracuje a svoju ženu a dcéru zanedbáva. Manželke sa vyhýba, pretože sa s ňou necíti príjemne. Je unavený z nej a tiež z celého ich vzťahu.

Mattie si uvedomuje, že s Jakeom nie je šťastná. Cíti, že je čas na zmenu a premýšľa o tom, že konečne pozbiera svoju odvahu a manžela opustí. Jeho posledná aféra vyzerá vážne a ona už toho začína mať dosť.

Veci začnú naberať rýchly spád. Mattie havaruje. Z autonehody však našťastie vyviazne nezranená a Jake ju vzápätí kvôli svojej najnovšej milenke opúšťa.

Všetko sa mení však mení v okamihu, keď sa obaja manželia dozvedia, že Mattie je vážne chorá…

Ako to vidím ja?

Spočiatku sa mi Jake tak trochu hnusil. Prehnane ambiciózny big_poprve-ixl-1892právnik, ktorý svoju manželku a dcéru vída len sporadicky. Z domu odchádza skoro ráno a prichádza neskoro večer. Keď nepracuje, trávi čas so svojou milenkou. Čo je zarážajúce, Mattie mu všetky ženy v jeho živote potichu trpí a zotrváva s ním pod jednou strechou.

Manželské páry sa zvyčajne po toľkých spoločne strávených rokoch dokonale poznajú. Vedia o sebe všetko. V prípade Mattie a Jakea to však neplatí. Obaja majú spoločné viac, ako sa na prvý pohľad zdá a tiež viac, ako oni sami tušia. Jake pred svojou ženou skrýva bolestivú minulosť, kvôli čomu ho ona nikdy nedokáže úplne pochopiť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ich manželstvo nie je šťastné.

Chvíľami som si už myslela, že Jake nemá žiadnu chrbtovú kosť. Príjemný a prekvapivý zvrat však nastáva vtedy, keď sa obaja dozvedia nepríjemnú správu a Jake sa k celej situácii postaví ako správny a zodpovedný knižný hrdina.

Mattie spočiatku nechce prijať svoj osud. Postupne sa však s veľkou ranou vyrovnáva a prejavuje sa tak jej silná osobnosť a veľká odvaha. S manželom k sebe postupne nachádzajú cestu, ktorá je ale miestami pekne kostrbatá.

Kniha sa číta ľahko, dej je svižný. Príbeh citlivý, dojímavý a dialógy sú dynamické, silné a autentické. Pre milovníčky nepresladenej romantiky, ktoré rady pri príbehu vypustia sem-tam nejakú tú slzu, je dokonalý. Myšlienky o minulosti oboch partnerov sú však miestami rušivé.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac