Citadela (Kate Mossová)

napísala Sabina Parimuchová

Píše sa rok 1942. V popredí románu stojí mladé dievča Sandrine. O vojnu sa ktovieako nezaujíma, bytostne sa jej nedotýka, a preto jej neleží v mysli.

Jedného dňa sa však všetko zmení. Na svojej rutinnej rannej vychádzke narazí na muža pri rieke, ktorý je polomŕtvy. Tajomné slová, ktoré muž v túto noc vyriekne, jej zmenia život nadobro. Keď muž za záhadných okolností zmizne, Sandrine sa otvoria dvere do nového sveta. Odrazu si uvedomuje dianie vo svojom okolí a začína konať.

Spolu s ďalšími priateľkami Sandrine zakladá jednu z mnohých odbojových buniek, pôsobiacich počas vojny v kraji, s názvom Citadela. Ide o jedinú ženskú skupinu, ktokmoss2_zps60d5a820rá bojuje nielen proti nemeckým okupantom, ale aj domácim kolaborantom. To však nie je všetko. Sandrine je akýmsi spôsobom prepojená s duchmi a starobylým dokumentom. Akú má táto skutočnosť spojitosť s vojnou? Pomôžu jej prízraky z minulosti zvíťaziť?

Príbeh sa odohráva počas 2. svetovej vojny a sústredí sa na južnú časť Francúzska, ktorú spočiatku krutý režim nezasiahne tak tvrdo ako iné časti. Ani Carcassonne a okolité mestečká však nakoniec osudu neujdú.

Čo si myslím ja?

Citadela je kniha o odvahe, boji za slobodu, zúfalstve, smrti, nespravodlivosti a láske. Dej sa sústredí okolo viacerých postáv, kladných aj záporných.

Sandrine spočiatku naivné dievča, prechádza premenou. Stáva sa z nej mladá, bojaschopná žena, ktorá sa nedokáže len tak prizerať krivdám dejúcim sa okolo nej. Začne proti nim bojovať. V prvej časti knihy je Sandrine tak trochu otravná. Musím však priznať, že postupom času môj obdiv k nej vzrastal. Nespočetne veľakrát riskuje svoj život, len aby zmenila svet a znemožnila druhej strane čo i len najmenší postup.

Nad ženami aj mužmi z odboja visí hrozba. Mučenie je na dennodennom poriadku a mnoho ľudí v podobnej situácii prezradí čokoľvek. Veľkolepí a velebení sú však tí, ktorí svojich priateľov nezradia.  

Spisovateľka píše pútavo, opisy mi nevadili, práve naopak. Ich živosť ma vtiahla do deja a doviedla ma až na samý koniec.

Ak máte chuť na dojímavý príbeh o priateľstve a obetovaní sa, kniha vás určite nesklame. Predošlé knihy od autorky (Hrobka, Labyrint) však mňa osobne chytili za srdce viac. 

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac