POZOR na toxických ľudí. Obklopujme sa tými, ktorí nás ocenia

napísala Simona Porubská

Často sa dostávame do kontaktu s toxickými ľuďmi. O nesprávnych osobách, ktoré nás v živote posúvajú, sme už písali. Od narodenia duševne rastieme, učíme sa a meníme. Formuje nás najmä prostredie, v ktorom sa nachádzame. Vzájomne sa modelujeme, dopĺňame, napĺňame a tiež aj vyčerpávame.

Ako rozoznať toxických ľudí

Konanie jedovatých osôb nás nepriaznivo ovplyvňuje. V ich spoločnosti sa cítime nahnevaní, utláčaní alebo máme tendenciu podliehať depresii. Dávame, no nedostávame spať. Toxickí ľudia neuznávajú naše kvality, ale bažia po vlastnom ocenení. Títo negativisti ignorujú problémy a potreby, ktoré máme.

Stretnúť ich môžeme medzi rovesníkmi, spolužiakmi, známymi, na pracovisku, ale aj v kaviarni. Niekedy sú dokonca súčasťou našich rodín. Je jasné, že zrelá bytosť, nechce nikomu zle, dokonca ani tým, ktorí jej ubližujú. Toxický človek dokáže byť natoľko jedovatý, že nám nedáva inú možnosť, ako ho zo svojho života vymazať. Najmä, ak sa nechceme vzdať seba.

Typy toxických ľudí

Toxických ľudí môžeme rozdeliť na základe vlastností, ktoré negatívne pôsobia na druhých:

  • emociálny vysávač – dokáže doslova vycucnúť všetko pozitívne
  • narcista – útočí na sebavedomie a núti nás pochybovať
  • sudca – presviedča o svojich názoroch, pohľadoch a pravdách, ktoré sú ako jediné správne
  • hejter – všetko vôkol neho je nedostatočné a zlé, pričom často „sám nevie nič lepšie“

Obklopme sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí nás budú inšpirovať

Ak chceme vo svojom živote napredovať, mali by sme byť v spojení s okolím a ľuďmi s podobnými cieľmi a hodnotami vo vzájomnom súlade. Je dôležité naučiť sa rozlíšiť osobu, ktorá nás „ťahá dole“ od človeka, ktorý sa nás snaží motivovať, napríklad aj tým, že nám poskytne konštruktívnu kritiku či úprimné rady.

Presne takí ľudia nám pomáhajú k posunu.

Ako identifikovať toxických ľudí, ktorí sú nám blízki? Ak robíme niečo, čo nás napĺňa a čím vo svojom živote napredujeme, a namiesto slušného názoru (nezáleží na tom, či je pozitívny alebo negatívny), počujeme z druhej strany len kritiku bez zmyslu, je to jasné.

Často si neuvedomujeme základnú vec. Aj keď vnímame, že je daný človek toxický, nedokážeme si priznať, že sa jeho jed lepí aj na nás.

Stačí, ak sa začneme venovať zdravým vzťahom, a postupne upustíme od všetkých a všetkého, čo sabotuje náš rast či rozvoj. S niektorými ľuďmi stačí prerušiť kontakt a už sa nám neozvú. Iní môžu naopak požadovať vysvetlenie, ktoré im ako vyspelá osoba vedomá si svojej hodnoty a zlého vplyvu druhej strany, jednoducho dáme.

Pocit, ktorý nastane, keď sme prečistili okruh ľudí v našom okolí, môže mať tisíc podôb – spočiatku možno budeme cítiť smútok alebo výčitky. V konečnom dôsledku však budeme ľahkí a „slobodní“, no hlavne získame viac času a energie pre ľudí, ktorí nás ocenia a stoja pri nás.

Život je o výbere

Každá nasledujúca chvíľa je ovplyvnená rozhodnutím, ktoré sa udeje práve teraz. Naše rozhodnutia nás dovedú k tomu, ako a s kým budeme tráviť voľný čas. To, čo spravíme teraz, predurčí ďalšie chvíle – budúcnosť.

Dávajme si pozor, s kým sa stýkame a čo ľuďom dávame. Pokúsme sa analyzovať aj to, čo dali a dávajú oni nám. Ak cítime, že nám naše okolie pomáha k tomu, aby sme sa stali najlepšou verziou seba, zotrvajme v ňom.

Ak nie, zmeňme to. Voľba je len na nás a našom uvážení.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac