Ako vydržať sama so sebou?

napísala Dominika Surovčíková

V bežnom živote nám často robí problém tráviť čas s ľuďmi. Vadia nám ich názory. Hnevá nás, keď hlasno mľaskajú alebo majú výrazný smiech. A vie nás naozaj vytočiť, keď s nami nesúhlasia, narážajú do nás na ulici, pomaly sa hýbu v rade v obchode alebo naozaj príšerne šoférujú. 

Ľudí okolo nás je niekedy naozaj až príliš veľa. No keď ich pri sebe nemáme, naše negatívne pocity nemiznú. Iba sa transformujú na iný objekt – na nás. V čase, keď sme doma zavretí viac ako obyčajne, zisťujeme, že máme oveľa väčší problém, ako je nechuť k ostatným. Akosi nevieme vydržať samé so sebou

Život plný iných ľudí

Naše názory, záujmy a koníčky v mnohých prípadoch vznikajú na základe toho, čo od nás chcú ostatní. Všetci sa držíme akýchsi spoločenských pravidiel. Občas však nastane chvíľa, v ktorej je rozhodnutie len na nás. A my zistíme, že okrem celodenného seriálového maratónu nevieme, čo robiť

A presne v tomto momente začne naša myseľ pracovať na plné obrátky. Máme plno myšlienok, emócií a analyzujeme každú maličkosť. Ak však chceme tento stav prežiť v dobrom psychickom zdraví, musíme sa naučiť existovať samé. 

Obraz o nás nám do veľkej miery pomáha vytvárať okolie. Riadime sa tým, čo nám povedia ostatní, čo sme sa dočítali v časopise alebo tým, ako sa správajú naše idoly. Kvôli tomu toho často cítime až príliš. Máme pocit, že nie sme dosť trendy, že nemáme dostatočne dlhé nohy alebo chudú postavu. Že nie sme vtipné alebo priateľské v tej správnej miere. A aj napriek tomu, že kruh ľudí okolo nás sa zužuje, tieto pocity nemiznú. Zväčšujú sa a zožierajú nás.

Vnútorná spokojnosť je pre plnohodnotné fungovanie naozaj nesmierne dôležitá. Pramení najmä zo sebapoznania a sebalásky. Sebapoznanie neznamená iba vedieť to, či mi chutí alebo nechutí pizza s ananásom. Je to komplexný proces, ktorý nás sprevádza celý život. Je o hľadaní, triedení emócií, o snoch a plánoch. Áno, áno, pochopiť ženy je niekedy vraj naozaj ťažké. 

Avšak, pokiaľ sa nepochopíme, ako nám potom môžu rozumieť ostatní?

To nás privádza k sebaláske. Keď sa dostatočne nepoznáme, máme pocit, že sa nemáme mať prečo rady. Že ostatní sú lepší, múdrejší, krajší alebo šikovnejší. A tento negatívny smer sa odráža v našich vzťahoch. Začarovaný kruh pretrhneme iba vtedy, ak si tento problém uvedomíme a nájdeme si na seba skutočne čas.

Návod na šťastie – alebo ako to robím ja?

Hneď ako sa ráno zobudím, postavím sa pred zrkadlo. Usmejem sa na osobu na druhej strane a v duchu si pomyslím na veci, ktoré na sebe obdivujem. Opýtam sa sama seba, čo môžem urobiť preto, aby som sa dnes cítila o niečo šťastnejšia. Skúšam a skúmam svoje vnútro do hĺbky. Spravím si dostatok času na to, aby som sa naplno sústredila na tú najlepšiu osobu v mojom živote. Na mňa.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac