Kašlime na názory iných, aspoň na chvíľu

napísala Simona Porubská

Hádky sú bežnou súčasťou našich vzťahov. Ak ich je priveľa, postupne nás zahubia, pretože dokážu zničiť lásku, dôveru a motiváciu k tomu, aby sme sa snažili. Zvyšovanie hlasu, nadávky a výčitky sú zbytočné. Niektoré veci už jednoducho nezmeníme, môžeme však zmeniť spôsob, ako na ne budeme reagovať. Pomôže nám hlavne láska..

Ťažké obdobie rozporov a hádok ma nakoniec dohnalo až k tomu, že som začala pochybovať sama o sebe. Ustavičný nesúhlas a hnev vo mne vytvárali neutíchajúcu nenávisť a ľútosť. Dostať sa zo špirály negativity som sa snažila rôznymi spôsobmi, no žiaden nefungoval. Uvedomila som si, že ďalšie záporné emócie ma neutíšia. A bude to znieť ako úplne klišé, ale oheň vo mne začal utlmovať až pocit lásky. Voči sebe samej a ostatným.  

Bez lásky nevybudujeme žiadny vzťah. Láska k ľuďom, sebe, práci, k nášmu hobby či iným veciam nás napĺňa, prináša nám radosť a spokojnosť v osobnom a kariérnom živote. 

Nenaplnené očakávania

Už od malička sa snažíme napĺňať očakávania iných a vytvárať akýsi obraz dokonalosti. Preto stále premýšľame nad tým, akí by sme mali byť, čo by sme mali robiť a ako by sme sa mali správať.

Dokonalosť v našom svete neexistuje.

Obraz dokonalosti v živote vytvára rámec, ktorý nás obmedzuje. Vyvodzujeme z neho úsudky voči sebe, ale aj voči ostatným ľuďom okolo nás, od ktorých niečo očakávame. Očakávania nám občas neumožnia vidieť skutočnú realitu. Konáme na základe presvedčení z minulosti, a teda nevidíme skutočnosť. 

Čo sa stane, ak sa odprostíme od predstáv o dokonalosti? A od toho čo od vzťahov očakávame? Postupom času začneme brať realitu, seba a ľudí takých, akí sú. 

Neberme to osobne

Častým spúšťačom hádok sú práve nenaplnené očakávania. Vypovedané slová sa nám vryjú do pamäte. A bolia. Niekedy nás nenechajú spať a donútia nás k pochybnostiam o sebe samom. 

Ak poznáme svoje silné stránky a máme sa dostatočne radi, definujeme sa sami. Nedotkne sa nás urážka či nepravda od iného človeka, pretože každý vyjadruje svoje presvedčenia, ktoré s tými našimi nemajú nič spoločné. 

Názor druhého si je dobré vypočuť a zhodnotiť ho. Ak sme niečo spravili zle, nemali by sme hnevať ani urážať. Naopak, uvedomenie si vlastnej chyby je len krokom vpred. Už ju viac nemusíme opakovať. 

Keď prestaneme situácie brať osobne, zbavíme sa ťarchy. 

Základ je uvedomiť si, že ak sa ľuďom niečo nepáči, je to ich problém. Nie náš. A týmto postojom dokážeme získať slobodu a nekonečný nadhľad..

Nájdime v sebe lásku

Konanie v súlade s láskou, ktorú si v sebe nesieme, začína v pochopení toho, že skutky iných nás nedefinujú. Už viac nedovolíme cudzím názorom meniť nás. 

Postupom času sa možno dopracujeme až k bodu, v ktorom aj uprostred hádky, budeme schopní zachovať si chladnú hlavu a neumožníme negatívnym emóciám, aby nás ovládli. 

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac