Vina a zodpovednosť: To, že nenesieš vinu, neznamená, že nie si zodpovedná

napísala Sabina Parimuchová

Vina a zodpovednosť. Pojmy, ktoré sa neustále zamieňajú. Keď za niečo nemôžeš, automaticky nie si ani zodpovedná, však? No skutočnosť hovorí práve opak. Nemusíš byť vinná. Možno je vinný niekto iný, no to ťa ešte nezbavuje zodpovednosti.

Pozrime sa bližšie na vinu

Vina, ktorá ťa zožerie zaživa

Pocity viny sú nám všetkým dobre známe. Každý v živote urobil niečo, čo ľutuje. Možno ste ukrivdili najlepšej kamarátke, zavinili koniec vzťahu, rozhádali sa s príbuzným alebo ublížili kolegyni. 

Nech je, ako chce, pocity viny bodajú, spôsobujú, že sa cítime sklamane, zahanbene a upadáme do letargie. Nepríjemný stav umocňujú aj čierne a obviňujúce myšlienky, ktoré nám nedajú pokoj. 

Jediný spôsob, ako sa s vinou vysporiadať, je z kolotoča vystúpiť. Odosobniť sa od krívd, ktoré sme “napáchali” a pozrieť sa na celú situáciu s nadhľadom. V každom pokazenom vzťahu boli dvaja ľudia, a preto večné obviňovanie sa nie je riešením. Aj keď pri zhodnotení situácie skutočne prídete na to, že ste všetko zavinili vy. Jedného dňa si musíte odpustiť a vykročiť do života ako nový, poučený človek, ktorý sa podobných činoch bude snažiť vyvarovať.

Nie každá vina je vinou

A potom tu sú ľudia, ktorí sa obviňujú za všetko. Aj keď v skutočnosti na vine nie sú. Alebo aspoň nie v takej miere, ako si myslia. 

Aj ja som sa vinila za bývalý vzťah. Bola som príliš náročná, nezvládala som konflikty. Zoznam výčitiek snáď nemal konca. Až kým som neprijala fakt, že minulosť nijako nezmením. V mojej moci je iba to, ako naložím so svojou budúcnosťou.

Niekedy v nás môže pocity viny vzbudzovať aj toxický vzťah. Tyrani a manipulátori sú majstrami v obviňovaní. Sú tak nenápadní a presvedčiví, až im nakoniec uveríme. 

Večná obeť

Nezabúdajme ani na ľudí, ktorí zo seba robia obeť a zo všetkého vinia iných. Veci sa im dejú neprávom. Majú hroznú prácu, ale oni za to nemôžu. Majú málo peňazí a nechápu, kde sa berie tá nespravodlivosť, keď sused odvedľa by sa s tými svojimi mohol kúpať. Alebo žijú v hroznom vzťahu, ktorý im ubližuje a nenapĺňa ich. 

Nech je ako chce, večná obeť je človek, ktorý za svoj život a konanie nikdy neprevezme zodpovednosť. Je to človek, ktorý sa zodpovednosti vyhýba a vlastný život tak vkladá do rúk osudu. Dobrovoľne sa vzdáva vlastnej sily a kontroly nad svojím životom. Takýto človek nikdy nebude spokojný ani šťastný. Vždy si nájde niečo, prečo by sa mohol ľutovať. Vždy vám s vervou vymenuje hneď päť dôvodov, prečo si to, čo sa mu deje, vlastne vôbec nezaslúži.

Prevezmi zodpovednosť za svoj život

Vina a zodpovednosť spolu síce súvisia, ale neprekrývajú sa.

Čo je vlastne zodpovednosť? Uveďme si zopár príkladov. Pohádaš sa s partnerom. On je na vine, pretože ti nepriniesol mlieko z obchodu. Ty mu vynadáš do lenivcov, povieš mu, že je neschopný a že ťa už taký vzťah nebaví. Potom sa urazíš a čakáš, že sa ti ospravedlní. V skutočnosti by si sa mala ospravedlniť aj ty jemu. Za to, ako si nezvládla situáciu a čo všetko si mu vykričala. Pretože možno nie si na vine, no za svoju reakciu nesieš plnú zodpovednosť.

Za svoje činy a rozhodnutia nesieš plnú zodpovednosť iba ty. Nemôže za to žiadna vesmírna sila, tvoj partner ani svet. Mnohí ľudia koncept zodpovednosti nechápu, nezvládajú ju prijať pri vlastných rozhodnutiach ani pri medziľudských konfliktoch.

Prišla si o prácu? Nemusíš byť na vine za to, že ťa vyhodili. Možno pre teba práve nemali prácu. No to, ako budeš ďalej konať je len a len tvoje rozhodnutie. Môžeš sa ľutovať a viniť celý svet za svoje ťažkosti, alebo poslať zopár životopisov a nájsť si novú prácu.

Väčšina problémov má svoje východisko a riešenie. Niekedy skutočne stačí zmeniť prístup, pohľad na vec. A uvedomiť si, že v zodpovednosti neleží obmedzenie. Naopak, prijatie zodpovednosti nám dáva obrovskú slobodu.

Nevzdávajme sa kontroly nad životom

Ak začneš viniť svoje okolie a svet za životné nezdary, predávaš tak čomusi neznámemu kontrolu nad svojím životom. Už viac nie si pri kormidle. Stávaš sa väzňom kolobehu životu. Áno, môžeš sa hádať, že ty predsa nemáš moc meniť svet a to, čo ti príde do cesty. Že tam vonku existuje príliš veľa premenných. A samozrejme, budeš mať pravdu. 

No niekedy stačí zmeniť prístup. Pretože ono to funguje aj naopak – so zodpovednosťou prichádza veľká moc. Pokiaľ si pripustíš, že si urobila v predošlom vzťahu chybu a prevezmeš zodpovednosť, možno rovnakú chybu v tom ďalšom vzťahu už nezopakuješ. Ak prijmeš to, že si prišla o prácu a prestaneš za svoj zmarený život viniť svet a Boha a budeš svoju energiu sústrediť do hľadania novej práce, možno si nájdeš lepší job.

Neviň svoje okolie

Nie je to ani tak o tom, či si niečo zaslúžiš alebo nie. Pretože život plynie a deje sa. Je ako živý organizmus. Občas ti prinesie niečo úžasné a potom, aby vyrovnal váhy, ťa zas zhodí na zem. Možno je občas nespravodlivý, ale bude jednoduchší, ak ho prestaneš vo svojich myšlienkach trestať a očakávať zázraky. Ak si prestaneš zamieňať vinu a zodpovednosť. Ak pochopíš, že svet ti naozaj nič nedlhuje. A je iba na tebe, ako sa so svojimi úspechmi, neúspechmi a problémami vysporiadaš.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac