Život ako zbierka poviedok

napísala Dominika Surovčíková

Každá milovníčka kníh veľmi dobre pozná ten pocit, keď ju práve rozčítaný román úplne pohltí. Prepracovaný dej a postavy, ktoré už od začiatku smerujú k jednému cieľu a aj napriek prekážkam a zvratom sa ich príbeh dostáva do vytúženého cieľa. 

Kniha vs. realita

Mnohé z nás však veľmi dobre vedia, že v skutočnosti to funguje aj inak. Nech sa akokoľvek snažíme, niekedy dejovú líniu nedokážeme dotiahnuť dokonca. Príbeh, o ktorom si myslíme, že je náš hlavný, zrazu končí uprostred a zostane s otvoreným koncom. A nám neostáva nič iné len nájsť novú cestu. Jej smer je pre nás, autorky, zatiaľ iba veľkou neznámou.

Popritom tíško závidíme románovým hrdinkám, ktoré sa dokážu dostať jedným príbehom až k poslednej stránke. Neuvedomujeme si však, že nielen kvalitný román môže byť dobrá kniha. Zaujímavý obsah môže ponúknuť aj zbierka poviedok.

Poviedky nášho každodenného života

Poviedky majú menší rozsah, jednoduchší príbeh, ktorý sa odohráva v kratšom časovom období a malý počet hlavných postáv. A či už chceme alebo nie, takéto poviedky máme v živote častejšie

Príbehy, udalosti, vzťahy a etapy, ktoré nás často nechajú stáť uprostred s otvoreným koncom. Aj napriek tomu, že nechceme, musíme ich uzavrieť a presunúť sa k úplne novému príbehu, s novými postavami. To v nás vyvolává pocit, že náš život je nejednotný, rozvetvený na milión iných ciest, ktoré nespája nič, okrem našej osoby. Máme pocit, že nič sa nikam nepohne, pretože dej často končí príliš skoro a my musíme vytvárať nový. 

Neuvedomujeme si však, že našu existenciu netvoria iba náhodné príbehy. Je to zbierka poviedok, ktorá je ukrytá v jednej knihe – v tebe. Pritom vôbec nevadí, že tvoj život už od prvej dôležitej udalosti nesmeruje k jednému bodu. Nie je podstatné, že sa ti zmenia názory, sny a ciele. Nezáleží na tom, že niečo skončí rýchlejšie, ako si si zo začiatku myslela. Hlavnou hrdinkou si ty, silná osobnosť, ktorá sa dokáže posunúť k novému príbehu.

A buď si istá, že napísať nový príbeh je často oveľa ťažšie, ako pokračovať v tom starom. Stojí to však za to. Preto aj nabudúce, keď jedna poviedka skončí, nebuď smutná. Je to len jeden z mnohých príbehov, ktorý formuje tvoju osobnú zbierku poviedok. A je len na tebe, či si pri pohľade naspäť povieš, že sa jednalo o naozaj dobrý obsah. 

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac