#1 Mentálne silná: Svet nám nič nedlhuje

napísala Sabina Parimuchová

Svet ti nič nedlhuje. Keď som prvýkrát počula túto vetu, šokovala ma. Musela som si ju prehrať trikrát dookola, kým som pochopila jej význam. V očiach som mala slzy, ako vo chvíľach, kedy konečne odhalíte všeobecnú pravdu, ktorú ste vlastne mali celý čas pred očami. A rozhodnete sa ju prijať. 

MENTÁLNE SILNÁ

Na prekvapivú vetu som narazila, keď som hľadala informácie o mentálne silných ľuďoch. Aj ja som sa totiž rozhodla, že chcem byť mentálne silná. Vymeniť svoje zlé návyky za dobré a zvládať rôzne situácie v živote. Hlavne tie nepríjemné a zlé. Dívať sa na ne s nadhľadom. Žiť zdravo. Teraz nehovorím o zdravom stravovaní, hoci aj to je dôležité. Hovorím o mentálnom zdraví. To je totiž dôležitejšie ako inteligencia alebo múdrosť. Ono si v podstate stačí osvojiť tie správne návyky a vkročíme na tú správnu cestu.  Aj preto som si pre vás pripravila seriál mentálnej sily, ktorý bude pozostávať z trinástich právd a pravidiel.

JA SI TO ZASLÚŽIM

Pocit krivdy a nespravodlivosti. Stretávame sa s ním všetci. 

Zuzana odvedľa má dokonalého chlapa, a ja som si toľko v tých vzťahoch vytrpela. Už je na čase, aby som aj ja stretla toho pravého. Svet mi to dlhuje. Aneta z jogy má úžasné telo, a ja sa vkuse lopotím, snažím, nejem, cvičím a žiadne výsledky. Je to nespravodlivé. Laure sa darí v profesnom živote, je tak úspešná, nedávno ju povýšili. A mňa, mňa si šéf ani nevšimne, pritom do všetkého dávam srdce a pot. Zaslúžim si, aby sa na mňa usmialo rovnaké šťastie ako na Lauru..

Tam vonku sa vždy nájde niekto, kto sa má lepšie ako my. Vyzerá to tak, akoby mu život dával všetko zadarmo. A ani sa pri tom nemusel snažiť. Je to nefér. Kedy sa šťastie usmeje aj na mňa?

ZBAVME SA SEBAĽÚTOSTI

Ľutovať sa môžeme donekonečna. Bez najmenšieho problému. Viniť celý svet za vlastné problémy. Čakať, kým nám už konečne svet splatí ten dlh. No podobné myšlienky nám nezaručia to, že sa nám splnia všetky sny a túžby, a že svet nám pomyselný dlh naozaj splatí.

Prestaňme viniť všetko a všetkých za vlastné nešťastie. Možno to vyznie tvrdo, ale v mnohých prípadoch si za to, aký vedieme život, môžeme my sami. Šťastie praje pripraveným. Tým, ktorí objali pravdu a vykročili svojim túžbam v ústrety. Tým, ktorí sa snažia, ktorí nečakajú, ale konajú, ktorí neprechovávajú nenávisť k svetu za to, čo im prišlo do cesty.

SVET TI NIČ NEDLHUJE

Prečo by aj mal? Keď sa nad tým hlbšie zamyslíme, je to predsa donebavolajúca hlúposť. Ako by nám svet mohol niečo dlhovať? Každý sme predsa dostali do vienka život a to, ako s ním naložíme, je len na nás..

A to, že je všetko nespravodlivé. Jasné, svet je nespravodlivý. Niekto je bohatší, krajší, šikovnejší, zdravší, silnejší. No načo je dobré porovnávať svoj život s inými ľuďmi? Myslím tým, ako môžeme vedieť, čo všetko si tí, s ktorými sa porovnávame, vytrpeli? Zuzana sa už možno štvrtý rok snaží o dieťa a bezvýsledne. Aneta má možno poruchu stravovania a trpí bulímiou alebo anorexiou. Laura sa možno vzdala osobného života len, aby mohla byť úspešná v tom profesnom.

Všetci si so sebou niečo nesieme. Traumy z detstva, rany z minulosti, obety a bolesti. Nikto z nás nie je nepoznačený, všetci sme “nespravodlivosť” sveta zažili na vlastnej koži. 

A nikomu z nás svet nedlhuje absolútne nič.

OBJATIE PRAVDY

Možno je pre vás táto informácia rovnako šokujúca ako bola pre mňa. Jasné, niekde hlboko v nás tušíme, že je to pravda. No tušiť a vedieť sú dve rozličné veci. Preto sa nebojte objať pravdu. 

Pravda je úžasná, pretože má jedinečnú silu a dokáže nás oslobodiť. Vzdať sa vlastných “právd”, vedomých aj podvedomých, vždy trochu bolí. Ak sa ale chceme stať lepšou verziou samého seba, ak chceme byť šťastnejší, ak chceme byť mentálne silní, neostáva nám nič iné iba pravdu prijať.

Počas života sme práve my tí, ktorí klamú najviac. Teraz nehovorím o neúprimnosti ako takej. Hovorím o klamstvách, ktoré hovoríme sebe. Klameme sa mnohými maličkosťami, polopravdami, našou vierou v to, ako svet funguje. Keby sme sa zamysleli, našli by sme stovky malých lží, podľa ktorých žijeme. A teraz je čas nechať jednu z týchto lží ísť. Preto sa od nej osloboďme a bez ďalších výhovoriek vykročme za lepším životom.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac