Ako naplno využiť menštruačný cyklus? Meň sa každé 4 týždne

napísala Simona Porubská

Ženstvo. Cyklickosť. Menštruácia. Hormóny. Téma, s ktorou sa stretávame stále viac a pomaly prestáva byť tabu. I keď… Stále sa o tom hovorí málo. Tento článok nie je o duchovne či fungovaní mužského a ženského princípu na zemi. Skôr o tom, ako sa prispôsobiť svojmu menštruačnému cyklu a ako z hormonálnych zmien vyťažiť čo najviac. 

Niektoré z nás zmeny počas cyklu pociťujú menej, iné zasa viac. Seba môžem označiť za extrém, a preto sa tejto téme tak trocha venujem. K článku ma inšpiroval môj obľúbený podcast od MindValley, konkrétne rozhovor s Alisa Vitti. Plno informácii nájdeš tu: https://www.floliving.com/ a keď máš chuť na podcast, je tu: https://podcast.mindvalley.com/tag/alisa-vitti/.

Cyklickosť nám do života dokáže priniesť viac než si myslíme. Je nevyhnutné pozorovať sa a neustále spoznávať, zistiť čo a ako podporiť, alebo ako svojmu telu a duši nastoliť rovnováhu… 

Menštruačný cyklus má 4 fázy, počas ktorých sa v tele mení hladina našich hormónov. Inak sa cítime, inak vyzeráme a naše pracovné či športové výkony sú takisto rozdielne. Jednoducho žijú v nás minimálne 4 osobnosti, ktoré ovplyvňujú každú životnú sféru.

Minulosť nechajme minulosťou a hľaďme do budúcna

Nejdem riešiť feminizmus, ale všetky vieme, čo ako ženy máme za sebou. Ako dlho trvalo len to, čo dnes považujeme za samozrejmosť. Napríklad možnosť voliť. Už v minulosti sa spoločnosť nastavila tak trocha mužsky. Dnes začíname fungovať inak, pretože žijeme v informačnom svete. Už nie je tabu hovoriť o sexualite žien, o našom postavení, o tom, čo máme rady a čo chceme dosiahnuť, či aj o našom cykle. 

Ako funguje menštruačný cyklus

Keď pochopíme, ako náš biologicky rytmus funguje, bude sa nám oveľa lepšie pracovať s pocitmi, hormónmi a zdravím. Môžeme dokonca podávať lepšie výkony v práci. 

Sama som bola prekvapená, keď som si uvedomila, čo všetko menštruačný cyklus ovplyňuje:

  • mozog
  • metabolizmus
  • črevnú mikroflóru
  • imunitný systém
  • stres
  • rozmnožovací systém

Prečo majú ženu viac problémov s hormónmi než muži?

Sú dva dôvody (podrobnejšie info v podcaste). 

Ženy často nie sú zahrnuté do výskumov o športe. To znamená, že informácie, ktoré dohľadáme o športových výkonoch, strave, doplnkoch pri cvičení, či o fastingu fungujú viac pre mužov. Ženský premenlivý hormonálny profil nikto nevzal do úvahy.

Druhý dôvod spočíva v tom, že okrem cirkadiánneho, 24 hodinového biologického rytmu (napr. spánok), ktorý je spoločný pre mužov i ženy, máme ešte jeden rytmus navyše – infradiánsky biologický rytmus (trvá dlhšie ako 24 hodín) a ide o menštruačný cyklus.

Z tohto hľadiska je spoločnosť nastavená na cirkadiánny rytmus, ktorý sa opakuje každý deň. Skvelo vyhovuje hormónom mužov, čo to znamená?

  • muž vstane s určitou dávkou testosterónu
  • je energický a svoju silu môže hneď využívať (tréning, meditácia, flow v práci)
  • okolo 15.00 hladina testosterónu začne klesať a je čas na sociálne interakcie
  • ku večeru ide muž spať a hladina testosterónu opäť začne stúpať

Toto sa v mužskom tele deje deň čo deň. A rutina im vyhovuje. 

Nie je práve tento fakt dôvodom, prečo sa ako ženy necítime úplne dobre a sprevádzajú nás hormonálne problémy?

Žijeme v spoločnosti, ktorá nie je prispôsobená druhému biologickému rytmu, a preto ženy trpia hormonálnymi problémami omnoho častejšie.

Optimalizujme svoj život podľa menštruačného cyklu

Dôležité je uvedomiť, že menštruačný cyklus začína prvým dňom krvácania.Od tohto momentu sa v našom tele spúšťajú 4 hormonálne vzorce, ktoré sa striedajú každé 4 týždne. Máme iné chute, rozdielnu hladinu energie a sily. Občas sme viac kreatívne, inokedy analytické a ďalší týždeň zasa prehnane starostlivé.

Keď svoj život prispôsobíme tomu, ako sa cítime, budeme oveľa menej v strese a pod tlakom. 

Nenúť sa byť každý deň rovnaká. Meň sa každé 4 týždne

Počas jedného mesiaca môžeme samozrejme robiť, čo chceme a kedy chceme. Prečo si ale všetko nenastaviť tak, aby nás naše aktivity a práca nevyčerpávali?

A aké vlastne sme počas cyklu?

1. Menštruácia

  • oodlučovanie sliznice dutiny maternice s následným krvácaním z pošvy

Počas krvácania komunikujú obe naše mozgové hemisféry rovnako, čo znamená, že je čas na analyzovanie, prácu s dátami, poskytovanie konštruktívnej kritiky sebe i ostatným či hodnotenie uplynulého mesiaca. V tejto fáze dokážeme najlepšie spájať fakty s našou intuíciou.

2. Folikulárna fáza

  • obdobie dozrievania vajíčka

Ideálne obodbie na plánovanie, nové nápady a idey, brainstormingy. Rovnako aj čas na zhodnotenie toho, ako zvládame každú oblasť nášho života a toho, či žijeme v rovnováhe. Ak si potrebujeme nastaviť nové aktivity, ktoré nám pomôžu dosiahnuť vytýčené ciele, toto je ideálny čas. 

V tejto fáze menštruačného cyklu sme naozaj orientované na cieľ = snažíme sa doťahovať činnosti dokonca. Možno sa nás v tomto období najviac ľudí pýta na to, ako je možné, že zvládame toľko činností. Občas to z nás ide akosi samo… A niekedy sa zasa hodinu nedokážeme rozhodnúť o meníčku, ktoré si dnes vyberieme.

3. Ovulácia

  • uvoľnenie dozretého vajíčka

Počas ovulácie hladina estrogénu stimuluje naše verbálne a komunikačné mozgové centrum. Preto je táto fáza nášho biologického rytmu ideálna na networking, prezentácie, brainstormingy, debaty ohľadom zvýšenia platu/kariérneho postupu… 

4. Luteálna fáza

  • kedy dochádza k rozloženiu neoplodneného vajíčka

V tejto fáze sa v našom tele produkuje progesterón – upokojujúci hormón, ktorý podporuje sústredenie. Ide o najdlhšiu fázu cyklu spojenú s PMS – predmenštruačný syndróm (o tom snáď inokedy).

A tak ďalej… Všetkým nám je úplne jasné, že spoločnosť sa nemení zo dňa na deň. Čo je oveľa dôležitejšie, najmä pre nás ženy je vnímať sa. Spoznať zmeny, ktoré sa v našom tele odohrajú počas jedného cyklu a prispôsobiť im aspoň čas života. Môžeme to pokojne považovať za element self-care, ktorú si rady pravidelne doprajeme… 

Byť si vedomá svojho cyklu a zmien v tele môžeš ihneď. Chápem, že nie každá z nás má hormonálne problémy a výkyvy. No aj vy si možno niečo z týchto myšlienok môžete odniesť. Napríklad to, ako byť viac produktívna, efektívna, kreatívna či menej v strese.

Ak vás téma zaujíma, ešte je tu táto kniha: martinus.sk/?uItem=153295.

O biologických rytmoch info tu: https://www.healthline.com/nutrition/what-is-intermittent-fasting#section1.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac