Nenechajme sa unášať ilúziou istoty

napísala Simona Porubská

Strávila si v živote hodiny premýšľaním a skúmaním možností predtým, než si sa pre niečo rozhodla? Po nekonečných chvíľach, ktoré ti zabral proces rozhodovania, si zrejme aj tak stála na rovnakom mieste. Tam, kde na začiatku. Alebo ešte horšie.. Príležitosť sa vytratila, pretože tvoje rozhodnutie prišlo neskoro.

Detské experimentovanie

Už ako deti sme sa púšťali do skúmania nových miest, zapájali sme sa do aktivít, ktoré sme nepoznali, na všetko sme sa pýtali. Vedeli sme, že zažijeme niečo vzrušujúce, čo sme doteraz nevyskúšali. Experimentovali sme, zisťovali a často „zlyhávali“, zakopli alebo si odreli kolená.

S odstupom času sme sme začali bažiť po pohodlí, ktoré ponúka istota. Zvykli sme si naň. Ak si nie sme istí nejakým rozhodnutím, tak dlho premýšľame nad rôznymi možnosťami, až prestaneme vedieť, čo vlastne chceme. Zamotáme sa. Zabúdame však na jednu vec – úplnú istotu nebudeme mať nikdy.

Jednoducho sme začali uprednostňovať zdanlivú stabilitu istoty pred neistou realitou.

Ilúzia istoty ťa očarí ľahko

Nikdy nevieme, či budú naši blízki v poriadku, či si udržíme prácu, či budeme zdraví. V danej chvíli sa však môžeme rozhodnúť preto, čo chceme a povedať si, že je práve to, v čo veríme.

Ak chceme podnikať, nikdy si nebudeme istí, že sa nášmu biznisu bude dariť. Ak je to, čo chceme, vzťah, nikdy nemôžeme s istotou povedať, že bude fungovať.

Od istoty očakávame bezpečnosť, pretože sa desíme rizika. No predstava bezpečnosti často nie je vôbec reálna.

Neistota nerovná sa prehra

Aké pocity máme z neznámeho? Vzrušenie, prekvapenie, radosť alebo aj zdravý stres. Dostávame sa do bodu, v ktorom sa osobne rozvíjame, vďaka tomu, že získavame nové skúsenosti a poznatky.

V živote uvidíme možnosti, ktoré máme, len málokedy s dokonalou jasnosťou. Preto je dôležité, aby sme sa dokázali prispôsobiť akýmkoľvek podmienkam, ktoré nastanú. Neistota nám umožňuje spoznávať situácie, ktoré nám sú neznáme.

Čas, ktorý trávime tým, že premýšľame nad neistou budúcnosťou, nám neprinesie nič pozitívne. Prežívajme to, čo je dnes a riskujme. Žeňme sa za svojimi myšlienkami a kľudne aj tými najtajnejšími túžbami. Ved čo môžeme stratiť okrem ilúzie istoty?

Dôležité je uvedomiť si, že zmena a neistota spolu kráčajú rovnakou cestou. Že výstup z komfortnej zóny nás naučí viac ako istota a pohodlie.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac