Možnože je šťastie len dostatkom úsilia a námahy…

napísala Simona Porubská

Prednedávnom som sa musela pozastaviť nad vetou môjho známeho, ktorá znela: „Ty máš také šťastie, že si si našla bývanie.“ Nahlas, aj v duchu, si hovorím: „Šťastie?“ Veď som hľadala dlhšie než mesiac a pol… Venovala som tomu energiu, čas a samozrejme aj nervy.

Ako definuješ šťastie? 

Zrejme to bude znieť trochu divne, ale nejako som prestala riešiť pocit šťastia a vytesnila ho. Nezameriavam sa naň ani zďaleka v takej miere ako kedysi. 

Snažím sa byť viac spokojná, hľadám, čo ma baví, čím som naplnená. Myslím si, že pocit, že je v živote všetko v poriadku, je úzko spätý so šťastím.

Mnohí ho považujú za hlavný cieľ alebo zmysel života…

Je šťastie stavom, do ktorého máš dospieť?

Každý sa cíti šťastný, keď je vonku krásne počasie a svieti slnko. Každý je šťastný, keď ho o neho niekto prejaví záujem či pochváli ho. Každý je šťastný, keď na zemi nájde 10 Eur.

Všetci sme totiž na chvíľu šťastní…

Toto sú tie malé drobnosti, ktoré jednoducho potešia všetkých rovnako, ale v nikom nezanechávajú dlhodobý pocit.

Skús to inak…

Skutočne naplnení, spokojní, vyrovnaní, a tým aj šťastní ľudia, na svojom šťastí makajú. Tie ostatné veci (napríklad nejaká výhra), ktoré nechcem nazývať náhodami, nedokážeme ovplyvniť. Maximálne tým, že sa zapojíme do súťaže a svoj mindset nastavíme na dlhodobú pozitívnu vlnu. O tom by sa však dalo polemizovať do nekonečna..

Čo sa týka šťastia v láske, peniazoch, bývaní a kariére… Všetko je len o ľudskom úsilí a odhodlaní. O tom, koľko a čo sme ochotní obetovať. Tak si nemýľme si pojmy. 

A prestaňme tvrdiť, že ak sa niekomu darí, má šťastie. Samozrejme, musia tam byť nejaké predpoklady, prípadne pomoc z vonku. Premýšľajme radšej nad tým, čo všetko daný človek spravil predtým, než výsledok dosiahol. Koľko času, energie, trápenia, neúspešných pokusov, sĺz a potu musel obetovať.

Sme šťastní, aj keď fajčíme cigaretu, prinesie nám však dlhodobú spokojnosť? Sme šťastní, ak máme sex, no nie je to práve láska a fungujúci vzťah, na ktorom je treba pracovať a vďaka čomu sme dlhodobo spokojní? 

Prečo má byť teda šťastie naším životným cieľom a tou najpodstatnejšou esenciou ľudského bytia? Možno to je skôr o ceste k nemu a o nádherných momentoch, ktoré nás na púti za ním postretnú..

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac