Let s nepresnou destináciou, ale s presným odkazom

napísala Tatiana Sadloňová

Keď sme sa narodili, dostali sme do vienka jednu letenku. Letenku na cestu životom. Tento let nemá určenú presnú destináciu, do ktorej máme priletieť. A ani odhadovaný čas jeho trvania. Stačilo sa v pôrodnici dostaviť na check-in, dať si opečiatkovať rodný list so svojím menom a vydať na najvzrušujúcejšiu cestu. Takú, ktorej sa žiadne iné dobrodružstvo nevyrovná.

Predplatenú sme dostali len príručnú batožinu, v ktorej si nesieme svoj osud. Svoju osobnosť. Svoju dušu. Svoju budúcnosť. Svoje odhodlanie spraviť z tejto cesty takú, na ktorú nezabudneme a budeme si priať, aby sa trvala večne.

Čo nás cesta naučí

Dlhoročná cesta, ktorá nebude nikdy dosť dlhá, nás možno privedie k názoru, že konečná destinácia nie je dôležitá. Dôležitosť sa ukrýva v menách našich spolupasažierov. V menách tých, ktorí nás sprevádzajú. No rovnako záleží aj na ostatných, ktorí nám pomôžu, keď nám počas letu nedajbože príde nevoľno.

Nepodceňujme ani existenciu tých účastníkov na palube, ktorí sa pokúsia nadviazať kontakt. Neskôr ale zistia, že s nami nechcú ďalej cestovať. Je to prirodzené. 

S niektorými pasažiermi sa počas medzipristátí rozlúčime. Môžeme si však želať, že ich v ďalšom prestupnom meste stretneme znovu. Alebo na nich jednoducho zabudneme…

Odkaz, ktorý by sme mali zanechať

Je ale veľmi dôležité uvedomiť si jednu vec. Každé lietadlo za sebou zanecháva stopy. Stopy v podobe čiar. Tie sú najskôr hrubé, no postupne sa zužujú, zužujú, až z nich napokon ostane len tenulinká čiarka, ktorá v priebehu pár sekúnd či minút zmizne. 

Snažme sa urobiť všetko pre to, aby stopa po našom lete ostala na oblohe čo najdlhšie. Aby sa práve tí ľudia, ktorí svoju letenku na cestu životom ešte len dostanú, nebáli lietať. Aby si uvedomili, že život treba prežiť naplno. So spolucestujúcimi, ktorí prídu, no možno aj odídu, ale práve vďaka nim zažijeme to najkrajšie dobrodružstvo.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac