Vzťahové začiatky: Nezáujem vyvoláva záujem

napísala Sabina Parimuchová

Ako deti sme všetci hrávali hry od výmyslu sveta. Mne v pamäti utkvela „pusinková“ skrývačka. Pravidlá boli jednoduché. Dva tímy, modrý a ružový. Chlapci nájdu schované dievča, chytia ju a pobozkajú na líce. Keď sú všetky dievčatá pobozkané, úlohy sa vymenia. Z dievčat sa stanú lovci a chlapci sa menia na korisť…

Dnes som už dospelá. A keď sa obzriem okolo seba, vidím hry všade. Áno, taktika sa zmenila a pravidlá už nie sú tak priamočiare. Dospelosť ich trochu obmenila, sťažila podmienky vstupu, zvýšila vklad a prehra sa vo svojej trpkej podobe zjavuje častejšie. Detské hry nám ale dali solídny základ.

Telefón nám predstavil klebety, karty z nás spravili majstrov v klamaní a skrývačky nás naučili nosiť masku.

Utrpeli naše vzťahy

Starý zaužívaný vzorec, že muž je lovcom a žena korisťou, už neplatí. Teraz lovíme všetci. Úprimnosť sa stiahla do úzadia a usadila sa kdesi na posledných priečkach rebríčka hodnôt. Maska je naším najlepším priateľom a forma sa stala našou družkou. V súboji sa proti sebe ocitajú dve egá a prehráva to silnejšie. Ak sú obaja v hre „lovec a korisť“ majstri, je možné, že hra skončí katastrofou alebo prinajmenšom zlomeným srdcom. Pokiaľ ide len o úskok, nie životný štýl, možno sa z nich stanú partneri a budú mať dosť času na to, aby si pošramotené egá navzájom hladili a liečili.

Začiatky vzťahov, prvé rande alebo ako ťa (ne)dostanem

To pekné sa vytratilo. Už sa nestačí usmievať, sršať optimizmom a byť milá. Nie. Dostalo sa mi do uší, že milú ženu nikto nechce. Milé ženy totiž majú tendenciu prilipnúť k chlapovi a ten sa ich potom nedokáže zbaviť. Nemôžeme byť ani úprimné. Nedajbože, že povieš niečo o tom, ako dlho si nemala sex alebo že hľadáš niečo vážne! Tržná hodnota tvojich akcií prudko klesne a investori utečú na inú burzu. Už viac nie si atraktívna. Nikoho nezaujíma, že si inteligentná, zábavná a v hlave máš poriadok. Ak nehráš hry, skončila si.

Tajomstvo úspechu spočíva v predstieraní

Po dlhom rozhovore s jedným známym, ktorý má v rukáve schovaných zopár trikov, som objala starú známu pravdu skúmanú sociológmi po celom svete. Atraktivita spočíva v nezáujme. Keď sa ocitneš v partii troch chlapov a dvaja z nich ti venujú plnú pozornosť, aj tak ťa bude zaujímať ten tretí, ktorý ležérne popíja whisky, sem-tam povie niečo vtipné a nedbanlivo ťuká do mobilu. Toho budeš chcieť najviac! Pretože na konci dňa sme vlastne všetci rovnakí. Muži aj ženy.

Navoď atmosféru tajomna a máš to v kapse

„Stačí, ak sa počas rozhovoru s ním zamračíš a povieš: – Veď ja ešte musím zajtra ráno… A vlastne nič. O tom teraz nebudem hovoriť.– A keď druhá osoba vyzvedá, len pokrútiš hlavou a záhadne vykrivíš pery: -To ti nemôžem povedať.- A vrátiš sa k pôvodnej téme,“ tvrdí môj známy, zatiaľ čo ja v nemom úžase počúvam.

„A toto ako funguje? Veď je to úplne očividné.“

„No,“ krčí plecami on a smeje sa, „u mňa to zatiaľ vždy fungovalo.“


Vôbec nezáleží na tom, či hovoríš pravdu. Aj keď ti zajtra vyjde len nová časť seriálu a ty ho budeš pozerať v pyžame rozvalená na pohovke, dôležité je to, že on si ťa predstaví, ako s nejakým pracháčom raňajkuješ v Hiltone.

Si zaneprázdnená, ale nebudeš sa baviť o svojich plánoch, pretože nie sú jeho vec. Keď ti niekto napíše, tváriš sa sakramentsky dôležito, to je fuk, že to je len tvoja mama, ktorá sa ťa pýta, aký si mala deň. A keď ti náhodou pošle správu on, ani ju neotvoríš. Prečo?

Musíš tomu človeku dať najavo, že ti na ňom absolúúútne nezáleží.

Tvrdé, čo?

S úprimnosťou to ďaleko nedotiahneš

Hoci si poniektorí ľudia úprimnosť cenia a hry ich unavujú, aj oni sa občas ocitnú blízko bezodnej priepasti.  Stačí, aby ich niekto trochu potrápil a ignoroval. A už padajú a viaznu v lepkavých osídlach vzťahovej politiky.

Áno, môžeš ísť proti prúdu a staviť karty na úprimnosť. Ale musíš rátať s tým, že sa stretneš s odmietnutím a proces hľadania bude trvať o niečo dlhšie.


Naša generácia vytvorila z nevinného koketovania a vzrušujúceho flirtu doslova a do písmena vedu. Stovky techník, ktoré ti pomôžu dostať ženu do postele, muža do vzťahu, naučia ťa ovládať ľudskú myseľ, manipulovať a v konečnom dôsledku skrývať vlastné ja, ma privádzajú k otázke:

Kam to vlastne spejeme? A ako bude vyzerať svet ďalšej generácie?

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac