Prečo hľadáme v iných to, čo sami nemáme?

napísala Simona Porubská

Ľudia prišli aj odišli, mnohé dali aj vzali, naučili a nechali sa učiť, smiali sa aj plakali, ľúbili — niekedy viac a potom zas menej. Niektorí zanechali veľa za krátku chvíľu, iní zasa menej a s ďalšími sa držím za ruku na ceste životom minulým, terajším a asi aj budúcim.

V menej pozitívnych chvíľach tápem v náladách, v mysli, v duši, v srdci, v hlave. Aj sa občas stratím. V sebe, v tebe, v prázdnej miestnosti, vo svojich slovách a vetách, kľudne aj na ulici v dave.

Potom opäť nájdem, čo som hľadala. Nie však vo svojom vnútri, ale vnútri “vonkajška” iného človeka. Prebudím sa a môj objav tu zrazu nie je. Ostávam s nekompletnou dušou, ktorej chýba možno iba jedna puzzla, inokedy viacero.

Zodpovednosť

Ľudia si majú dávať a dopĺňať sa. Ale prečo chcem iným brať, čo som ešte neobjavila v sebe? Neklamme si. Všetci máme spoločnú dôležitú vec. Zodpovednosť. Za kontakt so sebou samým a následné skutky, rozhodnutia a činy, ktoré z nás plynú.

Strata spojenia so mnou zmenila veľa. Musela som sa zastaviť a nadýchnuť sa. Uvedomiť si, že dokážem byť lepšia (lepšia z môjho subjektívneho pohľadu, možno to nie je ideálne pomenovanie), že sa chcem počúvať a konať z hĺbky seba. Znovu objaviť a snažiť sa byť nápomocná len ľuďom, ktorí o to stoja.

Na svete je predsa milión kvetov, farieb a právd. Meníme seba, názory, chute, nálady, rastieme a učíme sa každý deň, no nikdy sa na svet nebudeme pozerať rovnakými očami. Myslím si, že práve v tom je to čaro.

Pozerajme sa vôkol seba vpravo, vľavo, keď sa nám nechce vnímať tak aj na zem. To, čo sme nechali za sebou, nechajme vychladnúť. Nastane chvíľa, kedy to nebude ani príliš horúce, ale ani príliš studené. Potom nájdeme rozhádzané puzzle, no vyberieme z nich len tie, ktoré v nás chýbajú.

Buď so mnou…

A ako povedala jedna z najmúdrejších osôb v mojom živote:

Na prvom mieste je náš vzťah so sebou. Ako môžu fungovať ostatné, ak ten najtrvácnejší nie je v poriadku?

Vďaka nej som si uvedomila, že sa už viac nemusím báť samej seba a spoločnosti, s ktorou sa zdieľam od začiatku. Vtedy som, spoznávam sa a objavujem…

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac