Pozeráme sa, ale nevidíme

napísala Článok od vás

Dívame sa, pozeráme sa na svet, ale nie sme si istí, čo vidíme. Vidíme to isté, čo druhí? Ľudia sa pozerajú na veci rôzne. Preto je toľko pohľadov na život, na krásu, na lásku, na priateľstvo, na umenie. Sú to kategórie, ktoré v sebe zahŕňajú množstvo faktorov a sfér ľudského života, životných
etáp, pohľadov.

Sféry našich pohľadov

Keď postavíme dvoch ľudí vedľa seba a ukážeme im umelecký objekt, je viac než pravdepodobné, že sa v
názore nezhodnú. Možno niekedy nastane stret podstaty veci (keď je téma jednoznačne pragmatická), no podrobnosti sa nebudú zhodovať. Vznikajú ale dva rôzne príbehy, dva odlišné opisy, dva odlišné pohľady.

Rovnaká situácia nastáva v móde, v literatúre, v hudbe, čo je tiež úžasný príklad vnímania inakosti či
(seba)prezentácie.

Vidieť, no zároveň nevidieť je človek schopný vo všetkých oblastiach života, ako napríklad pozerať sa na obraz, ale nevidieť jeho podstatu, vidieť svet, no nepočuť jeho volanie o pomoc, pozerať sa na človeka, no nevidieť jeho problém.

Otvorme oči, srdce a dušu

Je zaujímavé, ako sa ľudia pozerajú, ale v konečnom dôsledku nič nevidia, alebo vidia len to, čo chcú
vidieť. Ako si vyberajú tému, prístup, čas, lásku. Ako myslia, vnímajú, ako prejavujú postoje, ako
žijú. Tieto aspekty a zložky života udávajú ich životný smer a postoje.

Svet ale ponúka viac. Je krásny, plný farieb a zážitkov a mali by sme sa naň pozerať s otvorenými očami a pozitívnou mysľou. Vždy v ňom totiž môžeme nájsť niečo nové a vyťažiť zo situácie maximum.

Autorka: Timma

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac