Názory spoza plota: Je dôležité, čo o nás hovoria ostatní?

napísala Dominika Surovčíková

Poznáte tie typy ľudí, ktorí sa radi prechádzajú okolo cudzích domov? Pozerajú spoza plotov priamo do záhrady a vždy si musia nahlas povedať svoj názor. 

,,Ah, v tomto dome by sa teda bývalo,” vravia pri pohľade na veľký murovaný plot, spoza ktoré vykúka sivá strecha. Dovnútra síce nevidia, no masívny vysoký plot v nich evokuje bohatstvo. 

Eh, tak tuto to naozaj nevyzerá dobre…” krútia ústami nad pozastavenou stavbou, na ktorú majiteľom zjavne neostali peniaze. “Tí sa chcú len ukazovať,” komentujú zasa luxusný dom s bazénom, ktorý si celá ulica všimne už na prvý pohľad. 

Tímto ľuďom môžeme hovoriť Náhodní Okoloidúci. Prechádzajú sa okolo domov a bez informácií si na základe jednej veci - domu, vytvárajú názory. A to nielen na stavba, ale takisto aj na ľudí, ktorí v dome bývajú. Ich mienka nie je vo svojej podstatne dôležitá, no aj tak ju musia vykričať do sveta. A čo je ešte horšie, ich názor môže byť od reality na míle vzdialený.

Ty musíš byť taká, lebo…

V bežnom živote stretávame množstvo Náhodných Okoloidúcich. Nekomentujú však veľkosť a polohu nášho domu, ale nás samotných. Majú názor na to, čo máme oblečené, ako vyzeráme, chodíme a rozprávame. Sú si istí, že vedia, prečo niekedy reagujeme prehnane a veľavravne krútia hlavami nad každým našim zlým rozhodnutím. 

Avšak, rovnako ako pri pohľade na veľký oplotený dom, aj pri zmienke o nás sa môžu mýliť. Za masívnym plotom sa možno ukrýva temný les, ktorý straší všetkých obyvateľov domu. Môže ísť o nebezpečnú lokalitu, nie veľmi príjemných susedov či iné negatívne faktory, ktoré znepríjemnia bývanie. Ale Náhodný Okoloidúci to nikdy nezistí, pokiaľ v tom dome nebýva. 

Ľudia, ktorí sú si takí istí názorom o nás, sú iba Náhodní Okoloidúci v našom živote. Nevedia, čo sme zažili, čím sme si prešli a čo z nás urobilo, kým sme dnes. 

Nikdy sa preto nenechaj súdiť od niekoho, kto je len pozorovateľ. Iba ty vieš, čo sa skrýva za dverami a za vysokým plotom. Iba ty v tom dome žiješ každý jeden deň.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac