Úvaha nad ženským priateľstvom: Stojí to vôbec za to?

napísala Dominika Surovčíková

Čím som staršia, tým sa viac zamýšľam nad priateľstvom medzi ženami. Počas toho ako dospievame, je pre nás stále ťažšie a ťažšie hľadať si nové kamarátky. A povedzme si úprimne, niekedy je aj poriadna fuška udržať si tie staré.

Ako malá som túžila mať najlepšiu kamošku. Keď som ju našla, trávili sme spolu všetok čas. Sedeli sme v jednej lavici, chodili sa hrávať po škole a dokonca sme uzavreli tajný pakt, ktorý naše kamarátstvo navždy spečatil.

Na strednej škole pre mňa kamarátky stále znamenali veľmi veľa. Mala som ich milión a chcela som, aby ma mali rady úplne všetky. Zverovali sme si tajomstvá a riešili životne dôležité problémy. 

V tomto období to už začalo troška škrípať. Často sme sa bavili o veciach a problémoch, ktoré sa nás netýkali.

Pamätáte si na americký film Protivné baby (Mean Girls)? 

My, ako teenagerske diváčky, sme s otvorenými ústami hltali kráľovnú školy Reginu George a jej schopnosť omotať si každého okolo prsta.

ženy s vínom

Príbeh je úplne obyčajný – na strednú školu príde nové dievča, ktoré pod svoje krídla prichýli Regina a jej kult najlepších priateliek. Zo štvorice dievčat sa stáva odstrašujúci príklad kamarátok, ktoré medzi sebou intrigujú, ohovárajú sa a dennodenne sa sabotujú. 

Ono by to bol celkom vydarený príbeh pre baby, keby ostal iba na televíznych obrazovkách. Bohužiaľ, v dnešnej dobe často reflektuje realitu.  

Kamoška Ema

Do určitého štádia „Protivnej baby“ sa dostáva každá z nás. Všetky máme totiž TAKÚ kamarátku. Nazvime ju Ema. Ema je fakt pekná, o tom niet pochýb. Je jedno, či s ňou ideme na drink do mesta, náhodne ju prepadneme, keď je doma v teplákoch a bez make-upu alebo ju vidíme vstávať ráno po prebdenej noci. Ema vyzerá rozhodne vždy skvele

A aby toho nebolo málo, Ema má plno netradičných koníčkov, ako napríklad joga alebo vyšívanie. Najväčšou výhrou je, že kľudne môže zjesť dvojité meníčko z Mekáča a nepriberie ani gram. Potvora.

Ema je vo svojej podstate naozaj fajn baba, no často si pri pohľade na jej dokonalé nechty alebo vlasy pozastavujeme nad tou do neba volajúcou nespravodlivosťou. Možno si niekde v kútiku duše prajeme, aby sa jej aspoň raz rozmazala špirála alebo aby sa potkla v tých nových topánkach na podpätku. Podvedome by nás potešil akýkoľvek jej malý trapas, no samé ani nevieme prečo. Alebo vieme?

TIE typy žien

„Vieš, že Alena má nový džob?“ počúvam rozhovor dvoch dievčat od vedľa od stola. „Pff, na hentakej pozícií?! Ona?! Isto si to vyšukala. Veď vieš aká je!“ posmešne jej odpovedá spolusediaca. „Veď uvidíme, koľko jej to vydrží, podľa mňa do týždňa odíde s plačom,“ pritakáva jej kolegyňa a ženy si veľavýznamne štrngnú pohármi. 

V tom do miestnosti vchádza novopovýšená Alena, ktorá o výsmechu svojich najlepších priateliek ani len netuší. „Áááhoj, Ala! Počula som, že ťa povýšili! Bože, ja ti to tak prajem!“ vítajú ju kamarátky výskaním a piskotom. 

Už je vám jasné, kam to celé smeruje? 

Raz som niekde čítala výrok, že muži-nepriatelia medzi sebou bojujú päsťami, no ženy-nepriateľky vyhľadávajú ďaleko sofistikovanejšie spôsoby útoku. Ohovárame, prikrášľujeme, zveličujeme a čo je najhoršie, klameme a šírime. 

„Nech zdvihnú ruku tie z vás, ktoré sa niekedy dopočuli o tom, že O NICH druhé dievča povedalo za chrbtom niečo zlé, “ vraví učiteľka Norburyová rozhádaným študentkám po  odhalení vrcholovej zápletky filmu Mean Girls. Norburyová pokračuje: „A teraz zdvihnite ruku tie, ktoré niekedy povedali o kamarátke niečo zlé ZA JEJ chrbtom.“ A teraz vážne. Zdvihli ste ruku? 

Prečo máme potrebu bojovať s ostatnými ženami? Prečo sme neisté a ohrozené v spoločnosti niekoho, kto je múdrejší, krajší alebo úspešnejší a namiesto toho, aby sme sa snažili byť tou najlepšou verziou seba, závidíme a túžime byť ako tá druhá? Kam sa podela priateľská podpora a úprimná radosť? 

Sú teda ženské priateľstvá skutočné?

Určite áno. No pokiaľ nezmeníme náš prístup k ostatným, nebudú nikdy úprimne. Nabudúce, keď budete mať chuť posunúť nejaký pikantný príbeh alebo neoverenú historku, zamyslite sa nad tým, či to to tá osoba, ktorej to chcete povedať, naozaj potrebuje vedieť. A čo je dôležitejšie, či to niekomu neublíži

Radšej pochváľte kamarátke nový účes. Tešte sa, že si našla dobre platenú prácu. Radujte sa z toho, že sa jej darí vo vzťahu. A všetko to myslite tak ozajstne. Pretože ak sa baby prestanú navzájom podporovať, všetky skutočné ženské priateľstvá zaniknú. A zo sveta sa stane jedno obrovské bojové pole

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac