Motivačný citát: “Buď sama sebou, všetci ostatní sú už zabraní.”

napísala Sabina Parimuchová

Motivačný citát od básnika Oscara Wilda je v dnešnom svete snáď ešte väčšou pravdou, než býval kedysi.

Naša doba je zmedializovaná, súkromie sa vytratilo a mnohí z nás často na profiloch zdieľajú detaily zo svojich životov. Všetci tak trochu predstierame. Ukazujeme sa v tom najlepšom svetle. Sme v šťastnom vzťahu, máme dokonalé deti, žijeme v perfektnom svete. A potom, v tých ťažších chvíľach, keď scrollujeme nástenku na Facebooku alebo Instagrame, pociťujeme smútok a slabú závisť. Aj my by sme chceli mať tak farebné fotky, tak farebné životy…

Predstavy o lepšom živote iných nás zvádzajú k temným myšlienkam. Možno je ten náš tak šedý, pretože nie sme dosť dobrí, možno by sa nám viac darilo, keby sme sa stali niekým iným. 

Teraz nehovorím o zmenách niektorých charakterových čŕt, ktoré nám môžu pomôcť napredovať. Nie. Mám na mysli negatívne zmeny. Pretvárku. Masku. Neúprimnosť. Poniektorí z nás svoju osobnú prezentáciu dotiahnu tak ďaleko, až sami uveria tomu, že sú niekým úplným iným. To ale nie je tá správna cesta.

„Všetci sme originálni presne takí, akí sme.“ To nám motivačný citát hovorí.

Niekto je spoločenský a rozžiari každú miestnosť, do ktorej vojde, niekto je empatický a rozumie ľudským dušiam nadľudsky, iný dokáže svojou trpezlivosťou upokojiť netrpezlivý svet. Každý máme tú svoju výnimočnú vlastnosť. Tú, ktorá nás robí NAMI.

Nemusíme sa stať Karolínou z Instagramu ani Zuzanou odvedľa. Nemusíme byť lepšie tanečníčky, hostiteľky, šéfky ani spoločníčky. Nemusíme byť ani oslňujúco krásne, neuveriteľné vtipné ani extrémne múdre. Pretože vždy sa nám bude zdať, že je na svete niekto lepší. A my sa mu nikdy nevyrovnáme, ak budeme predstierať, napodobňovať, ak nebudeme konať úprimne zo srdca, z vlastnej motivácie. Preto radšej nájdime tú jednu vlastnosť. Vlastnosť, vďaka ktorej budeme sami sebou. Možno v nej sa skrýva odpoveď, ktorá nás urobí šťastnými. Možno stačí, keď jej budeme venovať pozornosť, keď ju budeme rozvíjať..

A potom si môžeme povedať, že nás Wildov motivačný citát na zamyslenie tak trochu zmenil.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac