Všetko to, čo na sebe milujem

napísala Dominika Surovčíková

Každý z nás, kto sa aspoň raz ocitol v kolotoči pracovných pohovorov, sa určite nejedenkrát stretol s tou najotrepanejšou otázkou: “Aké sú vaše dobré a zlé vlastnosti?” Poďme teda pekne poporiadku.

Zlé? No jasné. Som poriadne tvrdohlavá. Niekedy bývam neuveriteľne náladová. Neznášam zmeny. Vie ma celkom rozhodiť, keď niečo vybočí z mojich každodenných koľají. Mám naozaj neprekonateľný stres, keď musím hovoriť pred skupinou cudzích ľudí. 

…dobre teda, a teraz sa pozrime na tie dobré. A nastáva trápne ticho. 

Aká som?

Podobný scenár sa mi stal pred pár rokmi. Popri škole som si hľadala brigádu a pani, ktorá viedla pohovor, sa so mnou stretla v kaviarni. Všetko prebehlo hladko, až do momentu, kedy sa mi položila túto zákernú otázku. Dovtedy som sa nad ňou takmer vôbec nezamýšľala. 

Teda, asi ako každý kriticky uvažujúci človek, som v hlave mala zoznam vecí, čo by som na sebe chcela zmeniť. No nezameriavala som sa na tú druhú stránku, na vlastnosti, na ktoré by som mohla byť hrdá

Z fleku som vymenovala pár výraznejších nedostatkov, no pri dobrých vlastnostiach som zaváhala. Dostala som zo seba jedine to, že som komunikatívna, aj keď je jasné, že v tej chvíli to tak vôbec nevyzeralo. Som… Aká som? 

Sebareflexia naša každodenná

Často hodnotíme sami seba veľmi prísne. Chceme sa naučiť lepšie variť, nezabúdať kľúče doma každé ráno, viac sa socializovať a pravidelne chodiť na každoročné preventívne prehliadky u zubára. 

Máme milión zlých vlastností, ktoré by sme chceli odstrániť a ktoré nás mnohokrát privádzajú do šialenstva. Pritom úplne zabúdame na veci, v ktorých vynikáme, ktoré nám idú, a vďaka ktorým sme výnimoční. Zabúdame na tú dobrú stránku a neuvedomujeme si, že často aj maličkosti, ktoré charakterizujú nás, sú unikátne a osobité.

Preto som sa rozhodla, že si urobím zoznam vecí, ktoré na sebe milujem. Zoznam mojich dobrých vlastností. Obstáli by na pracovnom pohovore? Kto vie. Obstoja u mňa v skutočnom živote? Určite!

Čo na sebe milujem 

  1. Som veľmi dobrá poslucháčka. Zaujímam sa o problémy mojich blízkych a dokážem ich počúvať bez toho, aby som sa cítila maximálne otrávene a podvedome prevracala očani. Reálne ma zaujíma, ako sa ostatní cítia a som rada, keď im môžem pomôcť alebo poradiť. 
  2. Mám dobrý zmysel pre humor. Fakt. Dúfam, že to s jednohlasným “áno” potvrdia aj moji známi.
  3. Málokedy ma zaujíma, čo si o mne ostatní myslia. Väčšinou dokážem okolo “rečí” prejsť s ľahostajným úsmevom. 
  4. Viem naozaj dobre rozoznávať farby. Hneď teraz vám môžem vymenovať päť rozdielov medzi koralovou a lososovou.
  5. Som cieľavedomá. Keď mi na niečom záleží, idem “sizatýmzubami-nechtami”.

Skúste si spraviť podobný zoznam aj vy. Garantujem vám, že sa ráno zobudíte s úsmevom na tvári a s pozitívnou energiou do nového dňa. 

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac