Vesmír v nás

napísala Dominika Gajdošová

Vždy, keď večer kráčam po prázdnej ulici, mám oči uprené na nočnú oblohu. Odjakživa ma fascinovala. Atramentovú tmu zdobia milióny malých svetielok a ja od nich nedokážem odtrhnúť zrak. Veď predsa my sme tu – na Zemi – kde si žijeme svoj život, riešime banálne či menej banálne veci a zrazu, v noci, keď všetko stmavne, sa nám ponúkne pohľad na úplne iný svet – na vesmír, ktorý nám každú noc zahrá nezabudnuteľné divadlo. 

Vesmír je jednou z vecí, ktorá ma inšpiruje. Jeho veľkoleposť, nekonečnosť a tajomno, ktoré ho od nepamäti obklopuje. To, ako veľmi vzdialený, no zároveň blízky nám je. Veď predsa tie obrovské žiarivé gule sú súčasťou každého z nás. Áno, presne tak. Každý z nás – ty a ja – sme stvorení z častíc, ktoré pochádzajú práve z nich – z hviezd. 

Keď vznikal vesmír, nebolo takmer nič. Hviezdy sú však ako jadrový reaktor – majú palivo a dokážu z neho vytvoriť čosi nové. Každý z nás má v sebe časti tak staré ako samotný vesmír. Sme vytvorení z hviezdneho prachu… A keď obraciame zrak ku hviezdam a obdivujeme ich krásu, ich schopnosť žiariť v čierno-čiernej tme, v skutočnosti by sme sa mali obrátiť na seba a vidieť toto všetko v nás. My, rovnako ako hviezdy, vieme žiariť. Vieme svojim svetlom rozžiariť tmu. Vieme sa po páde – explózií – znova postaviť a stať sa supernovami. 

Vesmír nám nastavuje zrkadlo. Ukazuje nám, že zatmenie Mesiaca neznamená vyhasnutie jeho svitu. Napriek tomu, že sa ocitne v tieni, neprestane svietiť. Napriek tomu, že počas novu je jeho svetlo pre nás neviditeľné, jeho svetlo nezmizlo a my vieme, že  o pár dní budeme môcť opäť na oblohe pozorovať ako dorastá a naberá silu. 

My sme vesmír – sme hviezdami, sme Mesiacom a sme Slnkom. Pretože napriek zatmeniam, kvôli ktorým sa nám zdá, že náš svit vyhasol, to svetlo tam stále je. Možno je pre nás momentálne neviditeľné, no žiadne zatmenie, ani to úplné, netrvá večne.

Mohlo by sa ti páčiť aj

Stránka používa cookies, aby vylepšila Tvoju skúsenosť. Predpokladáme, že ti to nevadí. Ak sa mýlime, môžeš vyjadriť svoj nesúhlas. Potvrdiť Čítaj viac